Atbalstu saņēmušas Kurzemes mazākumtautību organizācijas

2020. beigās un 2021.gada sākumā “Kurzemes NVO centrs” īstenoja valsts pārvaldes uzdevumu mazākumtautību līdzdalības veicināšanas jomā. Kopumā Kultūras ministrija šī uzdevuma īstenošanai piešķīra 16000 eiro, par kuriem

  • deviņas organizācijas tika pie nepieciešamām lietām savas materiāltehniskās bāzes uzlabošanai,
  • noorganizējām divas mācības,
  • strādājām ar biedrību vadītājiem, lai sniegtu atbalstu organizāciju darbības plānošanā un stratēģiju izveidē,
  • tika izdoti trīs izdevumi,
  • biedrības noorganizēja piecus pasākumus.

 

MATERIĀLTEHNISKĀS BĀZES UZLABOŠANA

Kopumā atbalstītas tika 9 biedrību vajadzības, kas sakrīt ar kopējo pieprasījumu skaitu, ko pēc publiska uzsaukuma saņēma “Kurzemes NVO centrs”. Atbalstu saņēmušās biedrības:

1. Liepājas ukraiņu kopiena „Svitanok” – saņemts atbalsts datora, projektora, ekrāna un printera iegādei
2. Ventspils vācu kultūras biedrība – iegādāts dators un bezvadu skaļruņi
3. Biedrība “Živica” – izgatavotas 10 tautastērpa kleitas ar priekšautiem
4. Liepājas lietuviešu kultūras biedrība “Rūta” – iegādāts sintezators ar statīvu, somu un krēslu
5. Liepājas baltkrievu kopiena “Mara” – iegādāts mikrofons, statīvs, skanda un vads
6. Liepājas vācu-latviešu tikšanās centrs – iegādāta fotokamera ar aksesuāriem
7. Liepājas vācu biedrība – iegādāts dators ar datorsomu un licenci
8. Liepājas poļu biedrība “Vanda” – iegādātas mēbeles birojam
9. Liepājas krievu kultūras biedrība “Posoloņ” – iegādāti audumi tradicionālajiem kostīmiem

TIEŠSAISTES MĀCĪBAS

Noorganizējām divas tiešsaistes mācības:
1. “Kā NVO var sasniegt savu vislabāko potenciālu?”, ko vadīja labas pārvaldības eksperte Inese Voika.
2. “Zoom nodarbības iesācējiem”, ko vadīja Gundars Šķipars

AKTIVITĀTES ORGANIZĀCIJU DARBĪBAS PLĀNOŠANAI UN STRATĒĢIJAS IZVEIDEI

1. Mazākumtautību biedrību vadītājiem tika piedāvātas individuālas konsultācijas savu stratēģiju izstrādāšanai, kuras vadīja Inese Voika.
2. Savukārt, trīs reizes tiekoties tiešsaistē ar kouču Andru Strazdiņu, mazākumtautību organizāciju pārstāvji varēja pastrādāt pie savu organizāciju darbības plānošanas, piedomājot pie tā, kā plānot savu darbu, vienlaicīgi nepakļaujot sevi pārslodzei un emocionālai izdegšanai.

MATERIĀLI UN IZDEVUMI

Ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu tapa divas grāmatas un viens buklets:
1. Elvitas Rukas grāmata “Ērika Kleina mēnesgaismas stāsti”, ko sagatavoja Sabiles Sabiedrības integrācijas biedrība “Alternativas”. Grāmatas elektroniskā versija pieejama ŠEIT.
2. Grāmatas “Vites un Hikes bāreņu nams 1798–1898 Liepājas pilsētas labklājībai” tulkojums latviešu valodā, ko sagatavojusi biedrība “Liepājas vācu-latviešu tikšanās centrs”. Grāmatas elektroniskā versija pieejama ŠEIT.
3. “Ventspils vācu kultūras biedrības” buklets. Elektroniskā versija pieejama ŠEIT.

PASĀKUMI

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, pulcēšanās iespējas šajā laikā bija stipri ierobežotas. Tomēr mazākumtautību biedrības bija radošas un nāca klajā ar netipiskiem pasākumu formātiem, līdz ar to bija iespējams noorganizēt piecus pasākumus:

1. Izstāde “Dažāda vecuma Liepājas baltkrievu dzīve un kultūras aktivitātes”, ko organizēja biedrība “Mara” savās telpās Jāņa ielā 8, Liepājā. Izstādē var iepazīties ar Liepājā dzīvojošu baltkrievu interesantajām biogrāfijām, apskatīt baltkrievu tautas amatnieku veikumu un citus priekšmetus. Izstādi paspēja atklāt īsi pirms sākās stingrāki ierobežojumi, pēc kuriem to diemžēl uz laiku nācies slēgt, taču tā gaida brīdi, kad situācija uzlabosies un atkal būs iespēja atvērt durvis apmeklētājiem. Nelielu ieskatu izstādē var gūt video, kas aplūkojams ŠEIT.

2. Ukraiņu biedrības “Svitanok” 20 gadu jubilejas izstāde caur fotogrāfijām un citiem priekšmetiem sniedz atskats uz to, cik krāsaini un kultūras notikumiem bagātīgi bijuši šie gadi. Atklāšanā tika sveikti arī cilvēki, bez kuriem biedrības dzīve nebūtu iespējama. Arī šī izstāde gaida laiku, kad atkal varēs atvērties apmeklētājiem un atrodas turpat biedrības “Mara” telpās Jāņa ielā 8, Liepājā.

3. Ekskursijas pa Liepāju, ko rīkoja “Liepājas vācu-latviešu tikšanās centrs” bija paredzētas organizācijas biedriem un citiem interesentiem. Tās ļāva iepazīt pilsētas vēsturi, īpaši akcentējot dažādo tautību iedzīvotāju ieguldījumu pilsētas attīstībā. Četras ekskursijas tika noorganizētas, lai izsekotu izmaiņām, ko piedzīvojusi Līvas upes gultne, pie kuras ietekas atradās ciems, no kura attīstījusies Liepājas pilsēta, un vēl vienā ekskursijā tika labāk iepazītas Kungu un Bāreņu iela. Šī noslēdzošā ekskursija bija kā alternatīva iepriekš ieplānotajiem grāmatas “Vites un Hikes bāreņu nams” atvēršanas svētkiem.

4. Ziemassvētku apsveikums Liepājas kristīgās pirmsskolas izglītības iestādes bērniem ir tradīcija, ko ik gadu organizē “Liepājas vācu-latviešu tikšanās centrs”. Parasti tas notiek klātienē, biedrības pārstāvjiem ierodoties bērnudārzā, taču šogad tika atrasta cita iespēja iepriecināt bērnus, vienlaikus iepazīstinot ar vācu kultūru un valodu – tika sagatavots video sveiciens vācu un latviešu valodā, kas kopā ar nelielām dāvaniņām tika nodots bērnudārza vadītājai.

5. Saldus slāvu kultūras biedrības “Živica” Ziemassvētku tiešsaistes pasākums, kas notika 15.janvārī, centās radīt kopības un svētku sajūtu Zoom platformā. Uz to bija aicināti gan biedri, gan citi interesenti, un pasākumu bagātināja biedrības sagatavoti video. Daļa no tiem bija veidoti kā darbnīcas, kurās tika demonstrēts, kā pagatavot tradicionālo lelli-amuletu motanku, Ziemassvētku ēdienu kutju u.c.. Bija video ar dziesmām, mīklām, dzejoļiem, kā arī atskatu uz biedrības paveikto. Video apskatāmi ŠEIT.

 

Atbalsta finansējumu nodrošina LR Kultūras ministrija no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.