Liepājas Diabēta biedrība aktīvi iesaistījusies Liepājas veselības nedēļā

Liepājas Diabēta biedrības aktīvisti nu jau tradicionāli iesaistījušies Liepājas veselības mēneša aktivitātēs maijā, sniedzot bezmaksas konsultācijas, organizējot nūjošanas nodarbību, kā arī veicot veselības pārbaudes. Aktivitāšu rezultātā vairāk nekā 200 personām konstatēti būtiski veselības draudi, slikto cukura un holesterīna līmeņa rādītāju dēļ.

Biedrība ne tikai piedāvāja iedzīvotājiem bez maksas noteikt glikozes un kopējā holesterīna līmeni asinīs, bet, sadarbojoties ar Rīgas Stradiņa universitātes Liepājas filiāles studentiem un lektori Līgu Ēriksoni, sniedza iedzīvotājiem iespēju noteikt arī asinsspiedienu, pulsu, timpanisko temperatūru, ķermeņa svaru, auguma garumu, ķermeņa masas indeksu, kā arī relatīvo iekšējo tauku daudzumu, tādējādi plašāk izvērtējot iedzīvotāju vispārējo veselības stāvokli un nosakot potenciāli draudošās veselības problēmas.

Kā informē RSU lektore L. Ēriksone, pasākumu laikā iedzīvotāji tika konsultēti arī par glikozes un holesterīna līmeņa izmaiņām, izsniedzot dažādus informatīvos materiālus par diabētu, uzturu, holesterīna līmeņa mazināšanas diētām u.c. jautājumiem. Iedzīvotājiem, kuriem glikozes un holesterīna līmenis bija paaugstināts, tika rekomendēts doties pie ģimenes ārsta, lai tiktu veikta papildus izmeklēšana un vispārējā veselības stāvokļa kontrole.

Diabēta biedrība, sadarbībā ar studentiem un lektoriem, savas aktivitātes realizēja sešās Liepājas iestādēs – divās sociālajās dzīvojamās mājās, divos pensionāru dienas centros, Liepājas Neredzīgo biedrībā un Liepājas pilsētas Domes Sociālā dienesta telpās, kopā iesaistot aktivitātēs 326 Liepājas pilsētas iedzīvotājus, veicot gan cukura, gan holesterīna līmeņa pārbaudes. Lai gan iegūtie rezultāti bija ļoti dažādi, analīzes parādīja, ka sabiedrībā ir tendence uz sliktiem un paaugstinātiem cukura un holesterīna līmeņa rādītājiem (207 iedzīvotājiem holesterīna līmenis pārsniedza noteikto normu 5 mmol/l), tādēļ būtiski šādus pasākumus rīkot arī turpmāk, lai cilvēki jau savlaicīgi rūpētos par savu organismu un uzlabotu savu veselību.

Savukārt cukura līmenis ir paaugstināts daudz mazākai iedzīvotāju grupai, ko sekmē iedzīvotāju informētības uzlabošanās, kā arī medicīnas profesionāļu aktivitāšu palielināšanās, jo Diabēta biedrība iepriekš aktīvi piedalījās iedzīvotāju izglītošanā par cukura diabētu un cukura līmeņa svārstībām. Taču vēl aizvien sabiedrībā ir liels informācijas deficīts jautājumos, kas skar holesterīna līmeni un tā ietekmi uz veselību, tādēļ Liepājas Diabēta biedrība arī turpmāk veiks plašu informatīvo un izglītojošo darbu par veselības veicināšanu un saglabāšanu, lai mazinātu miokarda infarkta un insulta draudus, ko izraisa paaugstināts holesterīna līmenis asinīs.

Jo agrāk tiek diagnosticētas veselības problēmas un uzsākta ārstēšana, jo labāki ir potenciālie rādītāji, tādēļ ir būtiski jau savlaicīgi informēt cilvēkus, kā izvairīties no dažādām slimībām un tās novērst. „Atcerēsimies, ka laba veselība ir mūsdienu pasaules dominējošais spēks un laba veselība ir pamats visam! Būtiska ir veselības veicināšana un nevis cīņa ar sekām!” uzsver Liepājas filiāles lektore Līga Ēriksone.

Veselības mēneša aktivitātes Liepājas Diabēta biedrībai noslēdzās ar nūjošanu instruktores Ilonas Kilas vadībā un piedalīšanos diskusijā „Veselīga uztura un dzīvesveida paradumi”, kur lekciju lasīja makrobiotikas speciālists Roberts Lācītis.

Veselības mēnesi ar devīzi „Par veselīgu liepājnieku!” jau vairāk kā 10 gadus rīko Liepājas pilsētas Domes Vides un veselības daļa, organizējot pasākumus veselības uzlabošanai un sniedzot iespējas liepājniekiem veikt dažādas veselības profilaktiskās pārbaudes, kā arī piedalīties izglītojošos pasākumos par veselības saglabāšanu un veicināšanu. Organizatori uzsver, ka cilvēka veselība ir dzīves kvalitātes kategorija, kas ietver gan fizisko, gan garīgo un sociālo veselību, tādēļ to veicina ne tikai veselības aprūpes sektora darbība, bet arī aktīva un plaša starpnozaru sadarbība dažādos līmeņos.