Latvijas dabas fonds meklē saimniecības, kas apsaimnieko bioloģiski vērtīgos zālājus

ldf logo mLatvijas Dabas fonds apzina iespējas īstenot bioloģiski vērtīgo zālāju (BVZ) atjaunošanas projektu un meklē saimniecības, kuras vēlētos līdzdarboties šāda projekta īstenošanā. Aicina pieteikties saimniecības, kuras dabas teritorijās apsaimnieko BVZ un vēlas tos paplašināt vai uzlabot to bioloģisko daudzveidību.

Saimniecības var pieteikties līdz 20. maijam aizpildot un atsūtot anketu. Anketā jānorāda informācija par šobrīd apsaimniekotajiem bioloģiski vērtīgajiem zālājiem un saimniecības plāniem zālāju platību palielināšanai vai to bioloģiskās daudzveidības uzlabošanai. Aizpildītās anketas jāsūta uz e-pastu ldf@ldf.lvvai uz pasta adresi: Latvijas Dabas fonds, Vīlandes iela 3-7, Rīga, LV-1010.

Projekta mērķis ir palielināt apsaimniekotu dabisko zālāju platības īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Latvijā, kā arī uzlabot to bioloģisko daudzveidību. Iesaiste projektā dos iespēju tā ietvaros palielināt apsaimniekojamo zālāju platību, tādējādi veicinot gan sociāli ekonomisko aktivitāti reģionos, gan Latvijas lauku ainavas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu nākotnei.

Atbilde tiks sniegta visiem anketas iesniedzējiem ne vēlāk kā līdz šī gada 30. jūlijam.

Atkarībā no ieinteresēto saimniecību vajadzībām, projektā tiek plānots veikt šādas zālāju atjaunošanas darbības:

  • Novākt krūmus/kokus aizaugušajās zālāju platībās un atjaunot zālājus;
  • Uzlabot piekļuvi tiem bioloģiski vērtīgajiem zālājiem, kurus saimnieki būtu gatavi apsaimniekot, taču pēdējā laikā to nedara, jo zālāji ir grūti pieejami (nepieciešams ieguldījums infrastruktūras uzlabošanā – piemēram, jāierīko caurtekas, jāuzlabo ceļu segums vai jāveic citi, nelieli infrastruktūras uzlabojumi);
  • Palielināt savvaļas augu sugu daudzveidību zālājos;
  • Izveidot ganības un ganību infrastruktūru;
  • Atjaunot ar krūmiem aizaugušas parkveida pļavas/ganības  (atbrīvot kokos un krūmos ieaugušus ozolus u.c. lapu kokus kas kādreiz auguši klajākos, parkveidīgos apstākļos);
  • Atbrīvot zālājus no gārsas, suņuburkšķa, nātrēm u.c. ekspansīvajām sugām;
  • Sagatavot zālājus regulārai apsaimniekošanai (ciņu līdzināšana, kūlas un sūnas likvidēšana, u.t.t.).
  • Plānojam, ka projekta izpildes laiks varētu būt 2017.-2020. gads un saimniecībā zālāju atjaunošanas darbi varētu notikt 3 gadus pēc kārtas (ja nepieciešams).

Vairāk informācijas šeit