2015: Lai iemīlētu, ir jāiepazīst.

Biedrība “Mobilais izglītības centrs” 2015. gada rudenī īstenoja starpkultūru dialoga projektu, kura pamatdoma bija izglītot Kuldīgas novada iedzīvotājus un parādīt citu tautu nacionālās vērtības arvietējo iedzīvotāju iesaistīšanu projektā. Projekta “Lai iemīlētu, ir jāiepazīst.” izvirzītais mērķis atspoguļo vienlaikus arī projekta rezultātu, t.i.  starpkultūru dialogs, izmantojot latviešu, lietuviešu un krievu nacionālos svētkus.

Vakara dalibniekiProjekta fotogalerija ŠEIT

Kuldīgas novada iedzīvotajiem un viesiem bija iespēja piedalīties 3 starpkultūru/nacionālos vakaros un uzzināt par tradicionālo svētku sagaidīšanu, svinēšanu, paražām un svētkiem raksturīgiem ēdieniem.

2015. gada 8.oktobrī kultūras mantojuma centrābiedrības „Kūrava” telpāsnotika senkrievu vakars pasniedzējas Larisa Barinovas vadībā, kura iepazīstināja ar rudens svētkiem ПОКРОВ. Vakara gaitā dalībnieki uzzināja par svētku nozīmi, rituāliem un dažus arī veica uz vietas. Piemēram, mājas gariņa (Домовой ) aizvadīšana ziemas miegā un mājas stūru iebarošana, t.i. mājas sagatavošanu ziemai (запекание углов): pirmā izceptā pankūka tika sadalīta četrās daļās un ar to iesvētīti mājas stūri. Vakara gaitā dalībnieki cienājās ar svētkiem raksturīgo auzu miltu ķīseli (дежень), plānajām pankūkām un pēc senas receptes gatavoja krievu pīrāgus, pildītus ar kāpostiem, kartupeļiem vai sēnēm.

Lietuviešu tautas vakars notika 2015. gada 6. novembrī Kuldīgā dzīvojošas lietuvietes Tatjanas Kilšauskienes vadībā, kura iepazīstināja ar lietuviešu kultūrai nozīmīgiem svētkiem Vėlinės. Vadītāja Tatjana bija tērpusies tautastērpā, un atnākušie interesenti uzzināja par svētku vēsturi, paražām un atbilstošiem ēdieniem. Īpaši šim starpkultūru vakaram no Lietuvas tika atvests mājās gatavots ābolu siers, kastinis un rupjmaize, kurus dalībnieki baudīja ar mārsila tēju ar medu.  Virtuves studijā bija iespēja mācīties cepelīnu gatavošanu ar dažādiem pildījumiem pavāres Sandras Freimanes uzraudzībā. Vakara noslēgumā galdā tika celta ozolzīļu kafija un mājās gatavots saldais ēdiens šakotis. Pieaicinātie muzikanti no Lietuvas spēlēja dziesmas lietuviešu valodā un iesaistīja publiku dažādās atraktīvās aktivitātēs.

Noslēdzošais bija latviešu tautas vakars, kas notika Bārbalas dienā, 2015. gada 4. decembrī, kuru noturēja biedrības “Kūrava” vadītāja Ina Celitāne. Atnākušie interesenti uzzināja par Bārbalas jeb aitu dienas nozīmību senlatviešu kultūrā. Vakaram iesākoties, dalībnieki gāja rotaļās un dziedāja tautas dziesmas. No miežu miltiem tika vārītas klučas jeb klimpu zupa ar pienu. Lai parādīt citu variāciju par klimpu ēšanu, tika pasniegta klimpu zupa mellenēs.  Seno latviešu virtuve nav iedomājama bez zirņiem, tāpēc dalībniekiem pašiem bija iespēja gatavot zirņu pikas un pavāre iepazīstināja ar taukšķētiem zirņiem un to vienkāršo pagatavošanu. Dalībniekiem bija iespēja nobaudīt pēc senām receptēm gatavotos miežu miltu pīrāgus, miežu plāceņus ar biezpienu un auzu miltu cepumus. Vakara gaitā tika dzerta liepziedu tēju ar medu.

Zirnju piku gatavoshana Projekta fotogalerija ŠEIT

Starpkultūru dialoga projekts izraisīja lielu mediju un arī iedzīvotāju interesi. Kopumā projektā iesaistījās 74 personas, kuras pārstāvēja 6 tautības – lietuvieši, krievi, turki, latvieši un pa vienam francūzim un vācietei.

Projekts īstenots no 22.09.2015. līdz 30.12.2015. ar LR Kultūras ministrijas un “Kurzemes NVO atbalsta centra” piešķirto EUR 999,36 finansējumu.

Projekta vadītāja Una Matisone, biedrības „ Mobilais izglītības centrs” valdes locekle. Tālrunis 26542280, e-pasts: una@kuldiga.lv 

Publicitāte: