Brīvprātīgais darbs reliģiskās organizācijās – jā vai nē?
Informējam, ka joprojām norit darbs pie brīvprātīgā darba likuma pieņemšanas/izstrādes procesa, kura virzībai seko līdzi arī Latvijas Pilsoniskā alianse (eLPA). Svaigākās aktualitātes likuma izstrādē saistītas ar faktu, vai brīvprātīgais darbs reliģiskās organizācijās tiks atļauts, vai nē. Ar likumprojektu un tā izskatīšanas gaitu var iepazīties ŠEIT. Pārpublicējam Latvijas Pilsoniskās alianses skatījumu lasiet zemāk:
Jaunais Saeimas sasaukums turpina strādāt ar likumprojekta par brīvprātīgo darbu tālāku virzību, par ko iestājās arī eLPA, nosūtot Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai vēstuli š.g. 3. novembrī. Š.g. 30. oktobrī komisijas sēdē notika otrais lasījums par likumprojektu un līdz 4. novembrim varēja sniegt priekšlikumus. eLPA sniedza komisijai atzinumu norādot, ka aizliegums piesaistīt brīvprātīgos būs milzīgs zaudējums un ierobežojums reliģisko organizāciju darbībā, jo vairākas reliģiskās organizācijas veic izglītības un sociālo pakalpojumu, nodrošinājuma sniegšanu, kā arī saglabā kultūrvēsturisko mantojumu reģionā (piemēram, Pestīšanas armija, Dienas aprūpes centrs Patvērums, Latvijas Bībeles biedrība, Daugavpils Vecticībnieku draudze). Tomēr kā liecina Tieslietu ministrijas sniegtā informācija: “..Latvijas Evaņģēliski Luteriskās baznīcas, Latvijas Romas Katoļu baznīcas, Latvijas Pareizticīgo baznīcas, Latvijas Vecticībnieku Pomoras baznīcas un Latvijas Baptistu Draudžu savienības ir iesniegušas vēstuli, kurā lūgts izslēgt pilnībā no Brīvprātīgā darba likuma projekta reliģiskās organizācijas. Tieslietu ministrija informē, ka sākotnējais Tieslietu ministrijas viedoklis pēc reliģisko organizāciju vēstules izvērtēšanas bija, ka ir nepieciešams Brīvprātīgā darba likuma projektā ietvert reliģiskas organizācijas kā brīvprātīgā darba organizētājus, paredzot likumprojektā, ka kārtību, kādā reliģiskās organizācijas organizē brīvprātīgo darbu, nosaka attiecīgās konfesijas kanoniskie noteikumi un reliģiskās organizācijas statūti (satversme, nolikums).”
eLPA uzskata, ka liedzot reliģiskajām organizācijām piesaistīt brīvprātīgos, tiks apdraudēta to sabiedriskā labuma darbība un iespējas piesaistīt grāmatvežus, kas brīvprātīgi veic finanšu uzskaiti un veido pārskatus.”