Atklās sen gaidīto programmu “NVO fonds”

14. novembrī Rīgā notiks EEZ finanšu instrumenta programmas “NVO fonds” oficiālā atklāšana. “NVO fonds” ir programma ar mērķi veicināt pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā un tajā atbalsta saņemšanai varēs pieteikties jebkura Latvijas nevalstiskā organizācija, kas ir gatava stiprināt atbalstu sociālajam taisnīgumam, demokrātijai un ilgtspējīgai attīstībai.

Atklāšanas pasākumā apmeklētājiem būs iespējams uzzināt jau daudz detalizētāku informāciju par programmas mērķiem un ieviešanu, kā arī faktoriem, kas jāņem vērā, gatavojot projektu pieteikumus. Pasākumā uzstāsies gan pārstāvji no Sabiedrības integrācijas fonda (SIF), gan arī pārstāvji no Ziemeļvalstīm- Norvēģijas karalistes vēstnieks Latvijā, Norvēģijas ārlietu ministrijas pārstāvis, kā arī organizācijas “The Norwegian Helsinki Committee” pārstāve, lai pastāstītu gan par programmu, gan arī Norvēģijas un Latvijas sadarbības iespējām.

Pēc tam sekos divpusējās partnerības veicināšanas pasākums, lai palīdzētu izveidot partnerību ar donorvalstu organizācijām. Tajā būs apaļo galdu diskusijas un projektu ideju prezentācijas, bet katram būs iespēja arī individuāli parunāties ar Norvēģijas Helsinku komiteju un Islandes Cilvēktiesību centru par iespējamajām projektu partnerībām.

Divpusējās partnerības veicināšanas pasākumā var piedalīties, iepriekš piesakoties šeit.

Detalizētāka pasākuma dienas kārtība pieejama šeit.

Jau iepriekš informēts, ka 9. oktobrī Ministru kabinetā tika apstiprināti EEZ finanšu instrumenta programmas “NVO fonds” īstenošanas noteikumi un apakšprogrammu konkursu nolikumi, bet projektu konkursu šajā programmā paredzēts izsludināt gada nogalē.

Programma ietver divas apakšprogrammas – „Nevalstisko organizāciju darbības atbalsta programma” un „Nevalstisko organizāciju projektu programma”. Tajās tiks rīkoti atklātie projektu konkursi, un iepriekš noteikto projektu „Ilgtspējīgas pilsoniskās sabiedrības attīstības atbalsta un monitoringa sistēmas pilnveidošana Latvijā”, kuru īstenos biedrība „Latvijas Pilsoniskā alianse”. Programmas apsaimniekotājs ir Sabiedrības integrācijas fonds.

 

Apakšprogramma “NVO darbības atbalsta programma”

Apakšprogrammai “NVO darbības atbalsta programma” tiek paredzēti 40% no kopējā programmas finansējuma, kas tiks sadalīts starp diviem projektu veidiem – mikroprojekti (vietēja līmeņa intervence, kurus varēs iesniegt NVO, kas darbojas vismaz vienu gadu) un makroprojekti (reģionāla un nacionāla līmeņa, viena reģiona vai visas valsts intervence), kurus varēs iesniegt NVO, kas darbojas vismaz divus gadus.

Ņemot vērā to, ka programma ir vērsta uz organizācijām, kurām plānots piešķirt finansējumu to regulārai ilgtermiņa darbībai (līdz 3 gadiem), apakšprogrammas ietvaros ir plānots viens konkurss, kas tiks organizēts divās kārtās.

Projekti prioritāri tiks atbalstīti šādās atbalsta jomās:

  1. demokrātija un līdzdalības demokrātija;
  2. cilvēktiesības, t.sk. minoritāšu tiesības (etniskas, reliģiskas, valodas un seksuālā orientācija);
  3. laba pārvaldība un atklātība;
  4. rasisma, ksenofobijas un diskriminācijas ierobežošana;
  5. vide un ilgtspējīga attīstība;
  6. dzimumu līdztiesība un uz dzimumu balstītas vardarbības mazināšana.

Apakšprogrammas ietvaros projektu iesniegumus var iesniegt ikvienas nozares NVO, kuras darbība atbilst iepriekš norādītajām atbalsta jomām, organizācijas ikdienas izdevumu segšanai, lai nodrošinātu savas organizācijas efektīvāku un produktīvāku darbību, saņemot līdz pat 72 000 euro atbalstu viena projekta īstenošanai. Bet projekta īstenošanas termiņš nevar būt īsāks kā viens gads.

Projekts var tikt īstenots partnerībā tikai ar NVO, kas atbilst nosacījumiem un ir reģistrēts un darbojas Latvijā vai kādā no donorvalstīm.

 

 Apakšprogramma „NVO projektu programma”

Apakšprogrammai „NVO projektu programma” tiek paredzēti 60% no kopējā programmas ietvaros paredzētā finansējuma. Šīs apakšprogrammas ietvaros ir paredzēts atbalstīt NVO projektus divās tematiskajās jomās:

  1. sociālā sektora aktivitātes, ieskaitot labklājības celšanu un pamatpakalpojumu nodrošināšanu, vietējās un reģionālās nevalstisko organizāciju iniciatīvas sociālās nevienlīdzības mazināšanai un sociālās iekļaušanas veicināšanai, dzimumu līdztiesības veicināšanai, t.sk. atbalsts sociālās atstumtības riskam pakļautajiem bērniem un jauniešiem;
  2. vienotas sabiedrības izveide – starpkultūru dialogs un nacionālo minoritāšu integrācija, tai skaitā cilvēktiesību un nacionālās identitātes stiprināšana, izpratni veicinošas informatīvās aktivitātes un izglītojošas aktivitātes par pilsonības jautājumiem un valodas apmācības aktivitātes, kas veicina  demokrātisko līdzdalību, novērš diskrimināciju, veicina iecietību un sekmē pilsonības iegūšanu.

Apakšprogrammas uzdevums ir veicināt vietēja, reģionāla un nacionāla līmeņa NVO darbību, tādēļ varēs tikt īstenoti dažāda apjoma projekti:

  • mikroprojekti (vietēja līmeņa intervence)
  • mecoprojekti (viena vai vairāku reģionu intervence)
  • makroprojekti (visas valsts intervence un starptautiskā intervence)

Šajā apakšprogrammā iespējams saņemt līdz pat 100 000 lielu grantu, bet finansējuma apjoms atkarīgs no projekta apjoma un intervences līmeņa. Projekti var tikt īstenoti arī sadarbībā ar vēl citu Latvijā reģistrētu NVO vai donorvalstīs (Islande, Lihtenšteinas firstiste, Norvēģijas karaliste) un EEZ finanšu instrumenta saņēmējvalstīs (Latvija, Igaunija, Lietuva, Polija, Čehija, Slovākija, Ungārija, Slovēnija, Rumānija, Bulgārija, Grieķija, Spānija, Portugāle, Kipra un Malta) reģistrētu NVO, kā arī Krievijas Federācijā un Baltkrievijas Republikā reģistrētu NVO.

Lai veicinātu NVO savstarpējo sadarbību, projektos īstenoto aktivitāšu pieejamību un sasniegto rezultātu pieejamību plašākai sabiedrībai, kā arī veicinātu partnerības principu iedzīvināšanu starp Latvijas un citu valstu NVO, apakšprogrammas „NVO projektu programma” makroprojektos partnerība ir noteikta kā obligāta prasība.

 

Abās apakšprogrammās paredzēti vienādi nosacījumi potenciālajiem projektu iesniegumu iesniedzējiem, t.i. ir biedrības un nodibinājumi, kas dibināti saskaņā ar LR biedrību un nodibinājumu likumu, atbilst Noteikumiem un kas nav pretrunā šādiem nosacījumiem:

  • ir bezpeļņas organizācijas, kuras nav izveidotas vai nedarbojas pelņas nolūkos. Lai gan organizācijām var būt apmaksāti darbinieki, kā arī tās var īstenot darbības, kuru rezultātā tiek gūti ieņēmumi, gūtā peļņa nevar tikt sadalīta starp organizācijas biedriem vai valdes locekļiem. Organizāciju darbībai jābūt vērstai uz to, lai sasniegtu tās misiju un vērtības;
  • nedarbojas tikai savās interesēs vai savu biedru komerciālajās vai profesionālajās interesēs. Šī prasība tādēļ izslēdz no saņēmēju loka tirdzniecības un profesionālās organizācijas, kuru mērķi un asociāciju nolūki ir virzīt specifiski tikai savu biedru intereses;
  • organizācija pēc savas būtības ir balstīta uz brīvprātības principiem, to uz brīvprātības principa ir izveidojušas un tajā darbojas individuālas personas vai grupas (juridiskas personas vai to apvienības);
  • tās mērķis ir darboties plašākas sabiedrības labā, risinot jautājumus, kas saistīti ar cilvēku grupu vai visas sabiedrības labklājību;
  • organizācijai ir jābūt reģistrētai Biedrību un nodibinājumu reģistrā, tai jādarbojas saskaņā ar apstiprinātiem statūtiem;
  • tās ir biedru organizācijas, ar atklātu struktūru un vēlētu vadību/valdi, kā arī tās ir atbildīgas/ atskaitās saviem biedriem un finansējuma devējiem;
  • ir neatkarīgas no publiskās pārvaldes institūcijām, politiskām vai komerciālām organizācijām.

Uz finansējumu nevar pretendēt:

  • politiskās partijas;
  • reliģiskās organizācijas;
  • sociālie partneri (arodbiedrības un darba devēju organizācijas, saskaņā ar ES definējumu);
  • peļņas organizācijas.

Abās apakšprogrammās maksimālā granta likme nedrīkst pārsniegt 90% no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām, projekta iesniedzēja līdzfinansējumam jābūt vismaz 10% (t.sk. 50% no līdzfinansējuma var būt ieguldījums natūrā, ko veido brīvprātīgais darbs).

Vairāk informācijas par programmu pieejams šeit.

Ministru kabinetā apstiprinātie EEZ finanšu instrumenta programmas “NVO fonds” īstenošanas noteikumi un apakšprogrammu konkursu nolikumi pieejami šeit: