2015: Nāc un piedalies

Biedrība “Živica” 2015. gada rudens pusē īstenoja starpkūltūru dialoga projektu “Nāc un piedalies”, kurš piedāvāja Saldus un Brocēnu novada mazākumtautību iedzīvotājiem kopīgu rudens gadskārtu tradīciju svinēšanu.

Zivica 3mVisas projekta foto skatīt ŠEIT.

Pirmais organizētais pasākums “Četru virtuvju gudrības” norisinājās 2015. gada 17. oktobrī Kapelleru namā Saldū.Biedrības “Živica” pārstāves interesentiem stāstīja, prezentēja un piedāvāja degustācijai četru tautu nacionālos ēdienus:

  • latviešu – sklandraušus,
  • krievu – šangus (pīrādziņus ar gaļu un kartupeļiem),
  • baltkrievu – koldunus (kartupeļu pīrāgus ar gaļu)
  • ukraiņu sāļos un saldos vareņikus (vārītus pīrādziņus).

Živicas dalībnieces bija sagatavojušas cienastu un pasākuma interesentiem ierādīja ēdienu pagatavošanu. Visiem bija iespēja piedalīties ēdienu tapšanas procesā un uzzināt nacionālo ēdienu receptes. Starplaikos notika latvju danči un rotaļas kapelas “Strops” vadībā un muzikāli priekšnesumi vokālā ansambļa “Živica” izpildījumā. Minēto virtuvju gudrību pasākumu apmeklēja vairāk dalībnieki, kā bija gaidīts – 73 dalībnieki. Uz nacionālo ēdienu vakaru ieradās arī Saldū dzīvojošā ķīniešu ģimene.

Projekta otra aktivitāte saucās rudens gadskārtu tradīcijas “Kopā skanam, kopā varam!”, kas notika 2015. gada 21.  novembrī Kapelleru namā Saldū. Živicas koncertprogramma tika izspēlēta kā interaktīvs stilizētās krievu balagānu tradīcijās veidots uzvedums ar jautrām tautas spēlēm, teātra elementiem, pārģērbšanos un humoru. Atbilstoši balagāna tradīcijai, vakara dalībniekus iesaistīja improvizētā jautras mūsdienu pasakas iestudējumā par večuku, kurš brauca uz mežu pēc eglītes. Kopa Medainis ieskandināja programmu “Saules gads, gadskārtu svētki latviskajā tradīcijā. Rudens gadskārtas”, dziedot Mārtiņdienas, maizes tradīciju dziesmas un stāstot par rudens darāmiem darbiem. Ar muzikālo programmu “Oseņini” uzstājās Liepājas pilsētas slāvu tautas ansamblis “Jarilo”. Vakara gaitā klātesošajiem bija iespēja iemācīties dažas ukraiņu un baltkrievu dziesmas. Pasākumu apmeklēja 60 interesenti – ukraiņu un baltkrievu tautas pārstāvji ar bērniem un draugiem, jauktās ģimenes un citi interesenti.

Kopumā projekta īstenotajos pasākumos piedalījās 133 dalībnieki, pēc etniskās piederības pārstāvot latviešus, krievus, baltkrievus, ukraiņus, ķīniešus un romus.

Kā atzina biedrības “Živicas” pārstāves, savstarpējā sadarbība ir devusi cerību sabiedrības saliedēšanai un draudzīgu attiecību veidošanai starp latviešiem un mazākumtautību pārstāvjiem, veicinot starpkultūru dialogu, toleranci un mainot attieksmi pret dažādām līdzās dzīvojošām kultūrām.

Projekts īstenots no 01.10.2015. līdz 15.12.2015. ar LR Kultūras ministrijas un “Kurzemes NVO atbalsta centra” piešķirto EUR 787,82 finansējumu.

Projekta vadītāja Tamāra Svirbuta, biedrības „ Živica” valdes priekšsēdētāja. Tālrunis 29937507, e-pasts: arsen12@inbox.lv