Pasaules ziedošanas indekss 2015

2015.gada beigās labdarības veicināšanas fonds Charities Aid Foundation publicējis ziņojumu „Pasaules ziedošanas indekss 2015”, kas aptver 145 valstu datu analīzi, izvērtējot iedzīvotāju iesaistīšanos labdarības aktivitātēs trīs kategorijās – ziedojot naudu, savu laiku, un sniedzot palīdzību svešiniekiem.

Pirmo vietu ziedošanās indeksā 2015.gadā ir ieguvusi Mjanma, līdera pozīciju atņemot ilggadējam līderim – Amerikas Savienotajām valstīm. Svarīgi piebilst, ka Mjanma, pēc Pasaules bankas klasifikācijas, ir atzīta par zemākā vidējā ienākumu līmeņa valsti, kas pierāda, ka iedzīvotāju vēlmi nodoties labdarībai neveicina labklājība, bet gan citi apsvērumi, Mjanmas gadījumā tie ir reliģiskie apsvērumi – Mjanmā ir spēcīga budistu kopiena, kurai neatņemama sastāvdaļa ir nodošanās labdarībai. Līdzīga iezīme vērojama Kazahstānā, kura Pasaules ziedošanas indeksā no 65.vietas pakāpusies uz 18.vietu, pateicoties tam, ka Ramadāna laikā musulmaņi tikuši aicināti ziedot naudu, tādējādi veiksmīgi attīstot ziedošanas praksi valstī. 

Tāpat kategorijā “sniedzot palīdzību svešiniekiem” pirmo vietu ieguvusi Irāka, no līdera pozīcijām novirzot Amerikas Savienotās valstis.  Kā norādīts ziņojumā, arī Irākā iedzīvotāju vēlmi palīdzēt līdzcilvēkiem noteikusi kultūra un reliģija.

Mjanma ir ieguvusi līdera pozīciju gan naudas, gan sava brīvā laika ziedošanā.  Interesanti, ka pagājušā gada laika ziedošanas līdere – Turkmenistāna -, kura topa augšgalā bijusi kopš 2011.gada, krasi nokritusi uz 66.vietu, kas tiek skaidrots ar to, ka šajā valstī 2014.gadā tika atcelta tradīcija katru sestdienu nodoties brīvprātīgajam darbam.

Latvija Pasaules ziedošanas indeksā 2015 ir nokritusi par 21 vietām un ieņem 110.vietu, kas ir augstākā starp trim Baltijas valstīm. Kā liecina pētījuma rezultāti, nemainīgi visaktīvāk latvieši ziedo naudu, tad seko brīvprātīgais darbs un tikai tad palīdzības sniegšana nepazīstamām personām. Vairāk informācijas var atrast pielikumā.

 

Informāciju sagatavojusi Latvijas pilsoniskā alianse, ww.nvo.lv.