Demokrātijas festivāla Kuldīgā programma

28. un 29. jūlijā Kuldīgas Pilsētas dārzā

28.jūlijs, piektdiena

Pl. 18.30-21.30 Sarunu vakars “Demokrātijas kafejnīca”

Slavas dziesma nejaušībai: sarunas ar nejauši satiktiem cilvēkiem pēc nejaušības principa izlozētu slepeno viesu vadībā, iepriekš nezinot sarunas tēmu.

Pl. 21.30-23 Izrādes “Deķis” pasaules pirmizrāde

Izrāde tapusi pēc Satversmes motīviem. Atbildes uz jautājumiem, kas ir Satversme, vai tā palīdz, kur ir Satversmes oriģināls un, kā tā ietekmē mūsu ikdienu, meklēs aktieri Indra Burkovska un Edgars Samītis. Skatītājiem būs iespēja sekot līdz Satversmes pantiem un palīdzēt aktieriem tos meklēt.

Režisors: Jurģis Spulenieks (nodibinājums “Demokrātijas fonds”)

Pl. 23-24 Eiropas ideju simpozijs

Antīkajā Grieķijā pēc svētku mielastiem mēdza notikt simpoziji, kuros neformālā gaisotnē tika dzemdinātas visdažādākās idejas.  Mūsdienās tie pazīstami no Platona dialoga “Dzīres”, kurā varam gūt priekšstatu par simpozija norisi – vispirms kāds uzstājas ar ievada runu, pēc tam pārējie dalībnieki to papildina ar savu redzējumu, vispirms slavējot iepriekšējo runātāju teikto. Simpozija vadītājs: filozofs Ģirts Jankovskis

Rīko “Europe Direct Kuldīga”

29.jūlijs, sestdiena

Pl. 12-12.15 Vēlais labrīt jeb festivāla otrās dienas atklāšana

Pl. 12-15 Mantu maiņas punkts

Gaidīsim apmeklētājus ar un bez mantām. Mantu maiņā var piedalīties ikviens, nesot un nododot lietošanā citiem LABU, TĪRU, NESAPLĒSTU apģērbu, apavus, aksesuārus, grāmatas un augus. Tāpat jebkurš var paņemt sev vēlamo un noderīgo, ko atradīs pie mums. Būs arī spēle par modes ilgtspēju un radošas darbnīcas.

Rīko biedrība “Radi Vidi Pats”

Pl. 12.15-13 Saruna “Kas ir enerģijas demokrātija?”

Par enerģētikas neatkarības principiem, energokopienām, enerģijas pieejamības un nabadzības mazināšanas aspektiem stāstīs un uz jautājumiem atbildēs “Zaļās brīvības” biedrs un Rīgas Tehniskās Universitātes pētnieks Miķelis Dzikēvičs.

Rīko biedrība “Zaļā brīvībasadarbībā ar “Europe Direct Kuldīga”

Pl. 12.15-15 Sarunu spēle “Demokrātijas spogulis”

Iespēja ieskatīties spogulī, lai izvērtētu pašam savu demokrātiskumu. Kāršu spēle sarunām pašam ar sevi (ja spēlē viens) vai nelielās grupās (līdz 5 cilvēkiem). Vienas spēles ilgums atkarīgs no katra runātkāres.

Pl. 13-14 Spēle “Peace Please”

Spēle miera kultūras veicināšanai. Viegls un rotaļīgs veids, kā runāt un domāt par sarežģītām un ne vienmēr patīkamām situācijām (konfliktiem, sarežģītu lēmumu pieņemšanu, nevienlīdzību u.c.), kuras nereti netiek risinātas, domājot par pašu galveno – cilvēku. Spēli varēs spēlēt nelielās grupās gan latviešu, gan angļu valodā.

Rīko biedrība “Radi Vidi Pats”

Pl. 13-15 Diskusija “Kafija ar politiķiem: dabas aizsardzība un saimnieciskā darbība Kuldīgas novadā”

Kam pieder dabas resursi un kā atrast līdzsvaru starp to aizsardzību un saglabāšanu nākamajām paaudzēm, kā arī gudru izmantošanu?

Rīko “Latvijas Dabas fonds” sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību, vada Vita Anda Tērauda.

Pl.15-16 Demokrātijas pikniks

Relaksējoša pēcpusdienas kopābūšana, baudot ēdienu, sarunas un iespēju dzīvot demokrātijā. Aicinām ikvienu kaut ko pievienot kopīgajam piknika galdam un baudīt citu sarūpēto, jo demokrātiju mēs darām kopā. Ēdiens kalpos arī par līdzekli, caur kuru labāk iepazīt festivāla organizatorus, atbalstītājus un draugus.

Pl. 16-17.30 Demokrātijas tiesas prāva

Tiesas prāva, kurā uz apsūdzēto sola tiks sēdināta demokrātija. Kopā lemsim, vai attaisnot demokrātiju, vai arī piespriest tai kādus labošanas darbus. Netrūks arī sacensību elementa. Lai liecinātu par vai pret demokrātiju, aicinām līdz 29. jūlija pl. 13.59 aizpildīt šo anketu: https://ej.uz/demokrātijas-tiesa. Tiesas prāvu vada Nora Patmalniece.

Rīko “Europe Direct Kuldīga” sadarbībā ar Kuldīgas novada jauniešiem un Eiropas kopienas mesesamkopa.eu jauno līderu programmas dalībniekiem.

Pl. 16-17 Tēlrades darbnīca “Eiropas vērtību kolāža”

Demokrātija, cilvēka cieņa, brīvība, vienlīdzība, tiesiskums un cilvēktiesības – mūsu kopīgās vērtības, kas ir Eiropas Savienības pamatu pamats, lai veidotu mierpilnu nākotni. Darbnīcā tulkosim šīs vērtības vizuālos tēlos, kas nākotnē pārtaps sienas gleznojumā. Darbnīcu vadīs māksliniece Undīne Celitāne.

Rīko “Europe Direct Kuldīga”

Pl. 17.30-18.30 Lekcija “Utopia, Art and Democracy: Is there an Utopian Dimension in Contemporary Art?”

Kā saprast apgalvojumu, ka mūsdienu mākslā iestājušās “utopijas beigas”? Ne jau kā beigas orientācijai uz brīvību un emancipāciju. Par to lekcijā argumentēs Dr. Sebastians Mīls (Sebastian Mühl, Latvijas Mākslas akadēmija), kam sekos diskusija ar Māru Traumani, Maiju Rudovsku un Lieni Pavlovsku.

Rīko Baltijas-Vācijas augstskolu birojs

Pl. 17.30-18.30 Spēle “Demokrātijas labirints”

Demokrātijā iespējamas dažādas līdzdalības formas. Izejot “Demokrātijas labirintu”, katrs varēs noskaidrot sev piemērotāko demokrātiskās līdzdalības formu un pēc tam arī aprunāties ar kādu tās praktizētāju. Noorientēties labirintā palīdzēs Liene Valdmane.

Rīko “Eiropas Kustība Latvijā” sadarbībā ar “Europe Direct Kuldīga”

Pl. 18-21 Foruma teātris

Interaktīva nodarbība par labākas nākotnes veidošanu. Dalībnieki uz vietas iestudēs teātra etīdes, caur kurām risinās sabiedrībā aktuālas problēmas. Jebkurš skatītājs var iesaistīties, ja redz veidu, kā problēmu atrisināt veiksmīgāk.

Rīko nodibinājums “Demokrātijas fonds”, vada Agnese Lapsiņa.

Pl. 18-21 Spēle un balsojums “Kuri ir vērtīgākie dabas kapitāla objekti Kuldīgā?”

Iespēja iepazīties ar norisēm dabā, piedaloties izzinošā spēlē, aplūkot Kuldīgas un tās apkārtnes dabas kapitāla galeriju, piedalīties balsošanā un izvirzīt savus Kuldīgas puses dabas objektu favorītus, lai tuvākajā nākotnē radītu vienu no pirmajiem dabas kapitāla tūrisma maršrutiem dabā un tiešsaistē.

Rīko “Latvijas Dabas fonds”

Pl. 19-20 Spēle “Peace Please”

Spēle miera kultūras veicināšanai. Viegls un rotaļīgs veids, kā runāt un domāt par sarežģītām un ne vienmēr patīkamām situācijām (konfliktiem, sarežģītu lēmumu pieņemšanu, nevienlīdzību u.c.), kuras nereti netiek risinātas, domājot par pašu galveno – cilvēku. Spēli varēs spēlēt nelielās grupās gan latviešu, gan angļu valodā.

Rīko biedrība “Radi Vidi Pats”

Pl.21-22.30 Sarunu spēle “Lielā tautu staigāšana”

Sarunu spēle, kas ļaus vēl pēdējo reizi šajā festivālā kārtīgi visiem kopā izrunāties, vēl labāk iepazīties un sajusties vienotiem.

Pl. 22.30-… Demokrātijas diskotēka

Festivāla noslēguma ballīte, kurā mūzikas plejlisti demokrātiski veidos festivāla apmeklētāji. Dejas grīdas atklāšana ar Goda danci.

Visu dienu:

Zemessardzes rekrutēšanas punkts

Radošas aktivitātes bērniem

Festivālu atbalsta: Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, “Europe Direct Kuldīga” un Kuldīgas novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas reģions, Gētes institūts Rīgā, biedrība Zaļā brīvība iniciatīvas “Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem” ietvaros, apdrošināšanas uzņēmums “BALTA”, Liepājas valstspilsētas pašvaldība, Zemessardzes 45.kaujas nodrošinājuma bataljons, Kuldīgas PII “Bitīte”, V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskola, Kuldīgas novada muzejs un Latvijas Samariešu apvienība Kuldīgā.