Līderu akadēmija ne tikai izglīto, bet arī vieno ideju īstenošanai

Pagājušā gada nogalē Kurzemē notika Līderu akadēmija, kas bija mācības pilsoniski aktīviem iedzīvotājiem un cilvēkiem no nevalstiskajām organizācijām. Mācības notika jau otro reizi un to mērķis bija ne tikai izglītot, bet arī apvienot cilvēkus ideju īstenošanai.

Līderu akadēmijā kopumā piedalījās 111 cilvēki, kuri apmeklēja mācības Kuldīgā, Liepājā, Valdemārpilī, Saldū, Tukumā, Ventspilī.

Šobrīd katrā reģionā ir aktīvistu grupa, kura Līderu akadēmijas laikā aizsāka kopīgas sabiedrībai vērtīgas iniciatīvas izstrādi.

Līderu akadēmijas izlaiduma laikā iniciatīvu idejas tika prezentētas un izskanēja idejas, piemēram, organizēt svētkus, kas veltīti nozīmīgai ielai apdzīvotajā vietā, organizēt ziedojumu vākšanas kampaņu Ukrainas atbalstam, organizēt galda spēļu vakarus, kas veicinātu socializēšanos, mazinātu atstumtību un citas idejas.

Līderu akadēmijas dalībnieki mācību saturu un iegūto pieredzi novērtēja ļoti augstu un priecājās par kopīgo pasākumu – izlaidumu, kas notika 29. decembrī Laidu muižā.

Izlaidumā satikās visi iesaistītie dalībnieki un varēja apmainīties ar iespaidiem un turpmākajiem plāniem. Tāpat dalībnieki novērtēja iespēju diskutēt “Demokrātijas kafejnīcas”  laikā, kur tika apspriestas tādas tēmas kā: vēlme būt aktīvam savā novadā, 2022. gada lielākais ieguvums, ritms cilvēkos un dabā, iedvesmas gūšana, kad liekas viss iztukšojis, par prieka radīšana u.c. tēmas.

 

Atskatoties uz mācību procesu – katrā vietā notika četras nodarbības, kas bija ne tikai informatīvas, bet arī iesaistīja dalībniekus interaktīvā veidā un ļāva darboties grupās, individuāli, tādā veidā dalībnieki dzirdēto informāciju, uzreiz lika lietā, un mācījās darot.

Pēc nodarbībām saņēmām pozitīvu atsauksmju pilnas anketas, kurās katrai nodarbībai bija novērtējums, ieteikumi un komentāri.

Anketās varējām lasīt novērtējuma vārdus publiskās runas trenerei Katrīnai Cīrulei: “Bija jauka, brīva un izglītojoša saruna. Ļoti noderīga! Ļoti ātri pagāja laiks, nodarbība pagāja vienā mirklī. Nepieciešams pagarināt tikšanās laiku.”

Mācības par finanšu un ziedojumu piesaisti vadīja “Aktīvo iedzīvotāju fonda” vadītājs Ansis Bērziņš. Viņa stāstītais iedvesmoja meklēt jaunus finanšu avotus un attīstīt ziedošanas kultūru Latvijā. Pēc viņa nodarbībām dalībnieki teic: “Viss patika. Neatrauti no realitātes. Bija ļoti noderīgi uzzināt Anša personīgo pieredzi.”

“Latvijas Lauku Foruma” vadītāja Anita Selicka nodarbībā runāja par interešu aizstāvību un dalībnieki bija priecīgi, ka: “Anita var runāt par jebkuru tēmu gan kopumā valstiski, gan no katras NVO skatupunkta. Cilvēks savā vietā un izcili veic savu darbiņu.”

 

Un kā noslēdzošā bija darbnīca par izdegšanas tēmu, ko vadīja neformālās izglītības mācību vadītāja Linda Ulāne. Šī tēma īpaši aktuāla bija NVO sektora cilvēkiem, kuri atzina, ka: “Jāturpina stāstīt par izdegšanas faktoriem un piemēriem atkārtotos kursos, jo vērtīgi atzinumi rodas tikai vēlāk.”

Kā galvenos ieguvumus pēc līderu akadēmijas dalībnieki minēja kvalitatīvu informāciju, kas papildināja jau esošās zināšanas; pareiza lektoru izvēle; nepiespiesta atmosfēra nodarbību laikā; redzesloka paplašināšana; dažādu cilvēku satikšanas iespēja; jaunu ideju rašanās;  jaunu kontaktu dibināšana; iespējas līdzdarboties;  vēlme iesaistīties dažādos pasākumos; izpratne par iespējām, kas pastāv; iespēja ieguldīt savā attīstībā.

Dažas dalībnieku atziņas par ieguvumiem:

“Esmu secinājusi, ka mūsu grupas sastāvā ir daudz talantīgu cilvēku, kuri nākotnē varētu kļūt par vadītājiem.”

“Pasniedzēju stāstītais savienoja iepriekš nesavienotus punktus un palīdzēja izprast likumsakarības.”

“Iepazīta novada NVO atrašanās vieta, pasākuma organizatori, jauni kontakti, sadarbības partneri. No katras lekcijas, ko apmeklēju, iegūts kas jauns, noderīgs.”

“Nodarbības deva stimulu pieteikties tālākizglītības kursiem.”

“Nodarbības ,kurās no katras bija izaicinājums, atklājums ,iepazīti dalībnieki no dažādām biedrībām tālākai sadarbībai.”

 

Dalībnieku vērtējums par Līderu akadēmiju kopumā:

“Ļoti noderīgs projekts, kas palīdz NVO darboņiem tikties, kontaktēties, būt aktīviem un apgūt ko jaunu un noderīgu, lai īstenotu kopīgus projektus. Ar nepacietību gaidīšu nākamo Līderu akadēmiju.”

“Manuprāt, ļoti labs un vērtīgs lekciju kurss. Diemžēl pati netiku uz visām nodarbībām, tāpēc varbūt nejutos tik ļoti piederīga grupiņai. Bet ceru, ka šīs akadēmijas rezultātā izdosies mazliet vairāk iekustināt kādu daļu kūtro ventspilnieku.”

“Šādus pasākumus noteikti vajag! Tas ir veids, kā stiprināt aktīvos iedzīvotājus.”

“Paldies par ieguldīto darbu, uzņemšanos, par pozitīvi nepiespiesto atmosfēru un dažādību gan no lektoru, gan no grupas dalībnieku puses. Ļoti jēgpilni un vērtīgi pavadīts laiks, sevis analizēšanā, izsvēršanā, redzeslauka paplašināšanā. Apmeklējot Līderu akadēmiju, jau sajutos kā līderis, iekšēji. Jāpilnveido tikai iznešana uz āru! Brīnišķīgi! Lai izdodas arī turpmākie projekti. Ar pilnu jaudu uz priekšu!”

Un nobeigumā jāteic, ka lielisku projektu īstenošana atkarīga arī no finanšu iespējām. Kurzemes NVO centram ir izveidojusies lieliska sadarbība ar Vācijas vēstniecību Latvijā un Kultūras ministriju. Esam, tiešām, pateicīgi, priecīgi un no sirds gandarīti  par atbalstu, un sadarbību, lai Līderu akadēmija Kurzemē varētu notikt.