Jaunieši Kurzemē aicina pieaugušos piedalīties vēlēšanās

00Kurzemes NVO atbalsta centrs 27.septembrī 9 Kurzemes pilsētās vienlaicīgi organizēja jauniešu akciju „AUDZINĀM DEMOKRĀTIJU”. Tās mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību zemajai vēlētāju aktivitātei un aicināt balstiesīgos iedzīvotājus piedalīties vēlēšanās.

Akcijā piekrita iesaistīties jaunieši no 9 Kurzemes pilsētām: Aizputes, Brocēniem, Kuldīgas,  Rojas, Sabiles, Saldus, Talsiem, Valdemārpils un Ventspils.

Akcijas laikā jaunieši visās pilsētās vienlaikus no plkst. 10:00 – 12:00 devās ielās, lai pievērstu garāmgājēju uzmanību 4.oktobrī gaidāmajām vēlēšanām un faktam, ka par spīti visām negācijām un neticībai ir jāpiedalās vēlēšanās. Kurzemes NVO atbalsta centrs jauniešiem nodrošināja izdales materiālus flaierus-karikatūras. Tās tika radītas sadarbībā ar karikatūristu Zemgusu Zaharānu, ar mērķi radīt provokatīvu gudro karikatūru – formu, kādā pievērst garāmgājēju uzmanību zemajai vēlētāju aktivitātei un likt aizdomāties par nepieciešamību tomēr doties uz vēlēšanām. Savukārt, sadarbībā ar Sabiedrību par atklātību „DELNA” jaunieši saņēma arī sēklu paciņas „Ko sēsi, to pļausi”, kuras dalīt garāgājējiem un skaidrot iespēju pārbaudīt savus deputātu kandidātus. Akcijas norisi jaunieši fiksēja arī sociālajos tīklos, twitter vidē izmantojot heštagu #audzinamdemokratiju.

AudzinamDemokratiju Internets

Akcijas forma, kurā piedalās, galvenokārt, nepilngadīgi jaunieši, tika izvēlēta apzināti – pilngadīgie Latvijas iedzīvotāji atbildību piedalīties vēlēšanās nereti uztver kā ko ļoti personīgu un tikai savu dzīvi ietekmējošu rīcību vai veidu, kā izpaust savas sajūtas par valstī notiekošo. Taču mums ir gana daudz Latvijas nākotnē ieinteresētu gudru jauniešu, kuri vēlas savu nākotni, darba un ģimenes dzīvi saistīt ar Latviju. Un, lai mūsu jauniešiem būtu sava valsts, kas spēj attīstīties arī pēc gadiem 10, mums, pieaugušajiem,  ir jāveic atbildīgi lēmumi un jāveido kopējā vēlētāju aktivitāte, lai valstij nelojāli deputātu kandidāti netiktu ievēlēti Saeimā. Viens no veidiem, kā to paveikt, ir izmantot Sabiedrības par atklātību „DELNA” sagatavoto deputātu kandidātu novērtējuma topu kandidatiuzdelnas.lv.

Akcijas ideja ir Kurzemes NVO atbalsta centra atbildes reakcija uz zemo vēlētāju aktivitāti piedaloties pēdējās Saiemas un arī pašvaldību vēlēšanās. Pirmajās vēlēšanās, kopš Latvija atguvusi neatkarību, 1991. gadā piedalījās 90% vēlētāju un šī aktivitāte ar katrām vēlēšanām ir kritusies, pagājušajās vēlēšanās sasniedzot vien 60% vēlētāju aktivitāti. Vēl sliktāka situācija ir pašvaldību vēlēšanās. Pēdējās pašvaldību vēlēšanās Kurzemē, kas notika pērn, vidēji kopumā piedalījās tikai 40% vēlētāju.

Akcija tiek organizēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta finansiālu atbalstu Kurzemes NVO atbalsta centra īstenotā projekta „Kurzemes NVO atbalsts 2013-2015” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.

DAP logo