Jau otro reizi notika Demokrātijas festivāls Kuldīgā

29. un 30. jūlijā notika jau otrais Demokrātijas festivāls Kuldīgā. Tie bija paštaisīti un pašiem taisīti demokrātijas svētki, kuru rīkošanā varēja iesaistīties jebkurš interesents. Rezultātā tapa bagātīga programma, kas sastāvēja no vairāk kā 30 pasākumiem un cita veida aktivitātēm, kurās varēja sarunāties, piedalīties dažādās darbnīcās, baudīt demokrātijas garšu, izdejoties demokrātijas diskotēkā un citos veidos svinēt svētkus par godu demokrātijai. Festivāls ģimenēm draudzīgs – tajā bija paredzētas arī dažādas aktivitātes bērniem.

Festivāls sākās piektdienas vakarā ar nu jau par tradīciju kļuvušo Demokrātijas kafejnīcu, kurā dalībnieki pēc nejaušības principa tika sasēdināti pie kafejnīcas galdiņiem, lai nodotos sarunām, kuras moderēja slepenie, organizatoru uzaicinātie viesi. Par sarunu vietu pirmajam vakaram tika izvēlēti Vecie kapi, tādējādi godinot cilvēkus Ukrainā, kuri upurē dzīvības, lai nosargātu savas valsts neatkarību un demokrātiju, un mudinot aizdomāties, ka demokrātija nav pašsaprotama un cik dārga var būt tās cena.

Festivāla otrā diena galvenokārt aizritēja uz Mālu ielas. Tā sākās ar Demokrātijas garšu jeb kopīgām vēlajām brokastīm, uz kurām katrs bija aicināts ierasties ar savu piknika grozu. Piknika laikā varēja izzināt veselīgas demokrātijas ēdienkarti, iedzert rīta kafiju ar politiķi, kopīgi gatavot demokrātijas zupu, nodoties aizspriedumu analīzei, patirgoties ar argumentiem par lauksaimniecību, vidi, bitēm, smidzināšanu un veselīgu pārtiku. Vēl rīta cēlienā tika apkopotas idejas par to, kā panākt, lai kaimiņš dotos nobalsot, un kopīgi radīta šī gada Demokrātijas lietu muzeja ekspozīcija.

Ap pusdienas laiku notika dažādas darbnīcas – varēja trenēties praktizēt demokrātiju Kvadrātmetrā demokrātijas, uzlabot savas prasmes sarunāties un ieklausīties Dialoga apļos, izspēlēt kādas sabiedrībā aktuālas problēmas iespējamos risinājumus Foruma teātrī, doties ekskursijā pa Kuldīgu, lai ieraudzītu pilsētu no dažādu sociālo lomu perspektīvas, spēlēt Empātijas spēli Tumsā. Pārventas parkā šajā laikā notika platformas “Radiožurnāls” atklāšanas pikniks un saruna par demokrātiju mūzikā, kur ar savu pieredzi dalījās mūziķis Goran Gora.

Pēcpusdienā bija paredzētas mierīgākas sarunas, kurās piedalījās zemessargi un ukraiņi, kuri savu patvēruma vietu atraduši Kuldīgā. Varēja patērzēt viens pret vienu ar policistu. Savukārt, pie pieminekļa Hēgeļa neiztulkotajiem darbiem vācu profesore Birgita Zandkaulena lasīja dārza lekciju, pēc kuras notika sarunas ar filozofiem.

Vakarā visi pulcējās uz sarunu spēli Lielā tautu staigāšana, kas ļāva vēl pēdējo reizi šajā festivālā kārtīgi visiem kopā izrunāties, vēl labāk iepazīties un sajusties vienotiem. Vakars noslēdzās ar Demokrātijas diskotēku, kurā mūziku izvēlējās visi festivāla dalībnieki.

Vēl sestdien bija apskatāms cilvēkstāstu skapis “Dod iespēju” par iespējām, ko dzīve piedāvā cilvēkiem ar invaliditāti, varēja iziet zemnieku sētas Sajūtu taku, darbojās ziedojumu galds ukraiņiem un ukraiņu virtuve.

Festivāla bērnu programmā bija paredzētas dažādas darbnīcas, ekskursijas un citas aktivitātes, kas ļāva aizraujoši pavadīt laiku dažādu vecumu bērniem un visai ģimenei (vairāk informācijas programmā https://ieej.lv/j9T3S).

 

Festivālu rīkoja biedrība “Kurzemes NVO centrs” sadarbībā ar Demokrātijas kvartāla kopienu un daudziem citiem iesaistītajiem. Atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds un Kultūras ministrija no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, kā arī “Europe Direct Kuldīga”, Kuldīgas novada pašvaldība, apdrošināšanas akciju sabiedrība BALTA.

 

Informāciju sagatavoja Maija Jankovska (maija@kurzemesnvo.lv; tālr. 26516115)