Atskats uz nometnes “DEMOS. Uztrenē demokrātiju!” norisi

Rudens brīvlaika nedēļā no 25.-29. oktobrim Īvandes muižā dzīvojās un demokrātiju “trenējās” jaunieši no dažādām Kurzemes vietām. 

Nometnes mērķis bija veicināt jauniešu izpratni par demokrātiju, kā arī attīstīt dažādas demokrātijā noderīgas prasmes – jaunieši trenēja lifta runas veidošanu un publisko runu, piedalījās debatēs, izmēģināja “sokratiskā semināra” pieeju un citos veidos attīstīja savas argumentēšanas prasmes. Izmantojot šīs metodes, jaunieši guva arī dziļāku izpratni par demokrātiju kā politisku režīmu, politisko kultūru Latvijā, izaicinājumiem, ar kuriem saskaras mūsdienu demokrātija, kā arī par Latvijas dalību Eiropas Savienībā.

Šīs dienas pagāja ne tikai Īvandes muižas mājīgajās telpās, kur pēc nodarbībām jaunieši pavadīja laiku spēlējot galda spēles, iepazina muižas pagrabus sveču gaismā, noskatījās digitālo mākslas izstādi “Simbolisms” un paši sev noorganizēja jautru noslēguma balli, kurā demokrātiski nolēma kronēt nometnes karali – nodarbību vadītāju Jāni Silavu. Jaunieši devās arī apskatīt un iepazīt Kuldīgu – piedalījās Kuldīgas novada muzeja sagatavotā orientēšanās spēlē, izbraucienā ar tūrisma vilcieniņu “Ludis” un apmeklēja “Dzīvo muzeju”.

Visbeidzot, nometnes laikā jauniešiem bija jāveic arī kāds praktisks uzdevums – kopīgi jāizplāno un jānovada ar demokrātijas tēmu saistītas aktivitātes, kas tika īstenotas nodibinājuma “Demokrātijas fonds” rīkotajā sarunu vakarā “Demokrātijas kafejnīcā”. Jaunie demokrāti bija sagatavojuši šim vakaram ievadaktivitātes un, izmantojot dažādas interaktīvas metodes, aicināja sanākušos cilvēkus diskutēt par demokrātijas stāvokli Latvijā, dažādiem diskriminācijas veidiem un dezinformāciju. Pēc tam paši jaunieši varēja piedalīties arī “Demokrātijas kafejnīcas” sarunās. Vairāki jaunieši dalību šajā pasākumā atzina kā vienu no spilgtākajiem nometnes notikumiem. Arī pieaugušie, kas bija atnākuši uz “Demokrātijas kafejnīcu”, ļoti novērtēja, ka pasākumu atsvaidzināja šāds neierasti kupls jauniešu skaits.

Ieskatam jauniešu domās par pavadīto laiku, daži teikumi no novērtējuma anketas:

Sākumā gāja traki, bet pēc tam es sapratu kā Jānis strādā, man patika un viss bija super forši.

Nebija ne par garlaicīgu, ne par gudru.  Ļoti novērtēju Jāņa darbu.

Patika debates, visi foršie spēļu vakari un ballītes, sarunas ar citiem demokrātijas kafejnīcā un vienkārši Kuldīga.

Jauniešu kopvērtējums nometnei ir 9,25, kas ir ļoti augsts vērtējums. Tas nebūtu iespējams bez Jāņa Silava un garšīgajām maltītēm. Tā var secināt, lasot jauniešu novērtējuma anketas.

Nometnes programmu izveidoja Cēsu Draudzīgā aicinājuma ģimnāzijas direktors Oskars Kaulēns, sadarbojoties ar nodarbību vadītāju Jāni Silavu, kurš ikdienā māca vēsturi Mārupes Valsts ģimnāzijā.

Finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un “Europe Direct Kuldīga”.

Ar nometnes norisi, jauniešu atsauksmēm var iepazīties Skrundas televīzijas veidotajā sižetā.