2015: Kolkas zvejnieka dēls

Biedrība „Kolkas zvejnieki” 2015. gadā īstenoja pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu projektu “Kolkas zvejnieka dēls”, kura galvenā ideja bija veicināt piekrastes zvejas tradīciju popularizēšanu, motivējot 13 līdz 16 gadus vecus Kolkas pagasta skolēnus un jauniešus iesaistīties piekrastes zvejā.

Kolka

Projekta vadītāja Eva Frišenfelde, tālrunis 26324975, e-pasts: evave@inbox.lv   

Radošā nodarbību cikla „Nāc – izzini – iesaisties – dalies – turpini” pirmā nodarbība notika 15.08.2015., kas uzsākās ar drošības instruktāžu, pēc tam dalībnieki apguva elementāros glābšanas paņēmienus un biedrības pārstāvji pastāstīja atšķirības starp zvejnieku saimniecību un pašpatēriņa zvejnieku. Jaunieši uzzināja par piekrastes zvejniecību kontrolējošām iestādēm, izrunāja par apkārtējās vides ietekmi uz dabu, vēja nozīmi.  Praktiski jaunieši strādāja pie skiču izveidošanas nozīmītei ar projekta simboliku. Sakarā ar pateicīgajiem laika apstākļiem, bija izdevība piedalīties zivju murdu izņemšanā no jūras, pašiem vadīt un stūrēt zvejas laivu ar piekaramo motoru. Turpat laivā tika pagaršota svaiga jūras grēve – jūras vēzītis, līdzīgs mazai garnelei. Murdā noķertais Ķīnas matainais krabis tika palaists atpakaļ jūrā. Krastā visus gaidīja cienasts – auksti kūpinātas butes.

Nākamā nodarbība notika 19.08.2015., kad jaunieši viesojās Kolkas Līvu centrā. Kolkas pamatskolas pedagoģe un Līvu centra gide Mārīte Zandberga pastāstīja par Kolkas un zvejniecības vēsturi. Zvejnieki iepazīstināja par zvejas rīku daudzveidību, demonstrējot pašus zvejas rīkus. Tika uzzināts kas ir linums, ar kuru zvejas rīku kādas zivis un kad drīkst zvejot, tīklu lāpīšanu un mezglu siešanu, acu izmēru nozīmi. Praktiskās nodarbības aizrāva jauniešus. Lai tiktu pie kārotā loma, vakars bija garš, bet interese un izturība nemazinājās visas dienas garumā.

Trešā nodarbība norisinājās 20.08.2015., kad jaunieši praktiski darbojās pie zivju tīklu ielikšanas, izņemšanas un rezultātā tika pie pašu ķerta loma. Atkārtotā mezglu siešana pēc iziešanas jūrā jau bija ieguvusi lielāku nozīmi jauniešu acīs.

Kolka2

Noslēdzošā nodarbība notika 21.08.2015., zem devīzes „No tīkla līdz galdam, katra gaumei” un tīklu izņemšana sakrita reizē ar saullēktu. Nedaudz vēlāk jaunieši paši mēģināja tīrīt nozvejotās zivis, kuras pēc tam tika grilētas, papildinot ar folijā grilētiem kartupeļiem, dārzeņiem un augļiem.  Dienas gaitā tika pārrunāts projekta radošajās nodarbībās apgūtais un noskaidrotas vēlmes turpmākajām aktivitātēm. Diena bija svelmaina, bet gandarījuma pilna un izdevusies.

Nodarbību cikla „Nāc – izzini – iesaisties – dalies!” kopīga izklaide bija 22.08.2015.,kad īstenojās brauciens ar zvejas laivu uz Kolkas bāku. Pēc aptuveni 40 minūšu ilga brauciena sešus kilometrus attālā bākas sala tika sasniegta. Uz mākslīgās salas varēja redzēt kaiju un zivju gārņu ligzdas. Uz salas visi kopīgi  baudīja auksti kūpinātas plekstes un sniedza intervijas laikraksta “Talsu Vēstis” pārstāvjiem.

Praktiskās nodarbības un patstāvīgā darbošanās jauniešus ļoti aizgrāba un visi izteica vēlmi par nākamo projektu.

28.augusta vakarā, saulrietā, bija atkārtots brauciens uz Kolkas bāku. Lielo viļņu dēļ laiva nepiestāja, bet apbrauca goda apli un visa komanda atgriezās krastā.

Radošajās nodarbībās piedalījās 7 dalībnieki.

Pirmajā septembrī Kolkas pamatskolas svinīgās līnijas laikā katram projekta dalībniekiem tika pasniegta projekta nozīmīte, laikraksta „Talsu vēstis” 28.08.2015.eksemplārs un CD ar projekta aktivitāšu foto.

Gada nogalē no 1. līdz 9.decembrim projekta dalībnieki devās ciemos pie Kolkas pamatskolas internāta „Rūķu nams” audzēkņiem, lai kopīgi veidotu eglīšu rotājumus no ikdienā pieejamām un lietojamām lietām. Tapa baltas sniega bumbas, kuru pamatā bija aplīmēti baloni, krāsainas sniegpārsliņas no karstās līmes un adventes vainagi no tualetes papīra rullīšiem. Ar izgatavotajiem rotājumiem tika greznotas internāta telpas, apdāvināti Mazirbes internātpamatskolas audzēkņi un internāta ziedotāji, eglīšu rotājumi tika arī Kolkas ciema eglei, un adventes vainags rotāja Kolkas pagasta pārvaldes telpas.

Par piešķirtajiem projekta līdzekļiem tika izstrādātas 30 projekta nozīmītes un buklets, kas tika salocīts īpašā locīšanas tehnikā, izveidojot laivas figūru. Informatīvajā bukletā atspoguļota informācija par projekta aktivitātēm, dalībniekiem un atrodamas arī fotogrāfijas. Buklets izplatīts tuvākajām skolām un informācijas centriem.

Projekta laikā tapušās fotogalerijas iespējams aplūkot www.draugiem.lv/kolkaszvejnieki.

Projekts īstenots no 16.07.2015. līdz 24.01.2016. ar LR Kultūras ministrijas un “Kurzemes NVO atbalsta centra” piešķirto EUR 500,00 finansējumu.