Kuģis “Dēmos. Uztrenē demokrātiju!” veda vienā virzienā

Šis tiešām bija labākais rudens brīvlaika piedzīvojums! Man ļoti patika! Nākamajā gadā obligāti pieteikšos! Pēdējā dienā bija pat skumīgi atvadīties no pārējiem, jo tas bija kaut kas ļoti maģisks – atrasties piecas dienas uz viena kuģa, sestdien nokāpt no tā un doties katram savā virzienā… Ja sākumā šaubījos kā izdzīvošu piecas dienas, tad tagad tas šķiet par īsu un rodas tāda kā atkarība – gribas vēl un vēl pabūt kopā ar šajiem cilvēkiem,” šī ir tikai viena no labajām atsauksmēm pēc mācībām “Dēmos. Uztrenē demokrātiju!”

Laikā no 22. līdz 26. oktobrim divdesmit jaunieši, no dažādām Kurzemes skolām, prasmes līdzdalībā, demokrātijā un cieņpilnā komunikācijā trenēja Laidu muižā.

Mācību vadītāji bija parūpējušies par dažādām metodēm, kas palīdzēja sarežģīto tematu izprast un pat praktiski likt lietā jau mācību laikā. Jaunieši bija izdomājuši un novadīja “Dzīves spēli” pirms “Demokrātijas kafejnīcas”. “Spēlē varēja izdzīvot dzīvi no 10 gadiem līdz nāvei. Ejot pa dzīves ceļu, bija izaicinājumi, kas lika pieņemt lēmumus. Kad dzīve beidzās, bija iespēja atskatīties uz nodzīvoto un analizēt pa dzīvi pieņemtos lēmumus. Šī spēle lika padomāt, kā gribētos dzīvot, lai nākotnē nav jānožēlo izdarītais,” par spēli stāstīja Mārtiņš- viens no mācību dalībniekiem.

Bez spēlēm un Demokrātijas kafejnīcas, mācību laikā jaunieši paši organizēja un uzstājās Demokrātijas modes skatē. Lai sagatavotu savu priekšnesumu, jaunieši lika lietā gūtās zināšanas par līdzdalības formām un efektīviem nevardarbīgas komunikācijas paņēmieniem.
Tērpi, plakāti un izvēlētais uzstāšanās veids atspoguļoja viņu nostāju.
Saukļi uz plakātiem vēstīja:

  • izglītība nav eksperiments;
  • nav piekrišana, nav attaisnojuma;
  • neesi tikai tu;
  • mazs solis- liels spēks;
  • jūra nav miskaste;
  • vairāk vienmēr par maz u.c.

Piecu dienu laikā notika daudz: saliedēšanās un iepazīšanās aktivitātes, darbs grupās, zīmēšana, informācijas meklēšana, ekskursija pa Kuldīgu, “Demokrātijas takas” līkloči, sietspiedes darbnīca, “Dzīvais muzejs”, ik rīta iesildīšnās un vakara refleksijas apļi. Tika meklētas atbildes uz jautājumiem- vai ir kas labāks par demokrātiju, kāda jēga kaut ko darīt jeb- ietekmes loki, kas ir līdzdalība un kā tā izpaužas dzīvē u.c.

Lai arī mācību tēma pieprasa zināmu nopietnību, jauniešiem bija sajūta, ka mācību vadītāji bija pusaudžu vaibā, kas deva labu kopības sajūtu un drošību, lai runātu, būtu paši, labi pavadītu laiku kopā: “Apmācību vadītaji bija vislabākie. Viņiem bija interese mūs apmācīt, un mums bija interese iesaistīties apmācībās,” tā skan viena no atsauksmēm. Uzslavas atsauksmēs izskanēja arī Laidu muižai, kas iedvesmoja ar radošo interjeru un pievienotā vērtība- kaķi, kuri bija izvēlējušies piedalīties aktivitātēs.

*Mācības vadīja pieredzējuši neformālās izglītības mācību vadītāji Staņislavs Babins un Linda Ulāne, kuru pieredze ir gan vietēja, gan starptautiska mēroga mācību vadīšan. Palīdzošu roku mācību norisē pielika Aleksands Vabelis, kurš mācības fiksēja foto un video formātā, bet ikdienā tur rūpi par demokrātijas stiprināšanu.

Mācības organizēja “Europe Direct Kuldīga” ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu.