Demokrātijas festivāla programma

Paštaisīti un pašiem-taisīti demokrātijas svētki Kuldīgā
6. un 7. augustā

PROGRAMMA

 

6.augusts, piektdiena

14.00-15.00 Ierašanās
15.00-16.30 Demokrātijas lietu muzejs (Festivāla atklāšanas pasākums)

Jebkura lieta, ja tai pievieno jēgu veidojošu stāstu, var kļūt par muzeja eksponātu. Kopīgi radīsim demokrātijas lietu muzeju, kurā veiksim arī demokrātijas sekciju, lai labāk iepazītos ar tās anatomiju.

Muzeja kuratores: Krista Karlsone un Maija Jankovska

16.45-18.45 Teātra izrāde “Demokrātija un…”

Izrādē nelielu etīžu veidā līdz absurdam tiks hiperbolizēta dažādu indivīdu, situāciju, viedokļu, sabiedrības grupu sadursme, kas vienlaicīgi ietver demokrātijas daudzveidību un demokrātijas robežas. Tā būs absurda dramaturģijas, maģiskā reālisma un pašrefleksiju kompozīcija, kas papildināta ar reālu cilvēku mikrointervijām.

Radošā komanda: Jurģis Spulenieks (režisors), Linda Rudene (dramaturģe), Mārtiņš Gailis, Una Eglīte, Agris Krapivņickis (aktieri)

19.00-22.00 Demokrātijas kafejnīca

Demokrātijai ir nepieciešams, lai mēs kā sabiedrība savā starpā spētu sarunāties – ne tikai ar līdzīgi domājošajiem, bet visdažādāko sabiedrības grupu locekļiem. Demokrātijas kafejnīca ir slavas dziesma nejaušībai: sarunas ar nejauši satiktiem cilvēkiem pēc nejaušības principa izlozētu slepeno viesu vadībā, iepriekš nezinot sarunas tēmu.
Diskusiju vadītāji: slepeni un nejauši

22.00-24.00 Nestrukturēta, demokrātiska kopābūšana

 

7.augusts, sestdiena

11.00-13.00 Demokrātijas garša

Pēc kā garšo demokrātija? Festivāla otrā diena sāksies ar kopīgām vēlajām brokastīm, uz kurām katrs aicināts ierasties ar savu brokastu piknika grozu un stāstu par to, kas tajā iekšā un kāpēc. Būs iespēja arī līdzdarboties dažādās demokrātijas garšas kārpiņas attīstošās aktivitātēs:

    • Katrīnas nezāļu virtuve. Gatavosim zaļos kokteiļus un citus labumus no nezālēm. Pie reizes meklēsim atbildi uz jautājumu, kāpēc mēs kaut ko savā dārzā un sabiedrībā uztveram kā “nezāli”. Pa virtuvi šiverēs uztura speciāliste Katrīna Spuleniece-Aišpure.
    • Pilnīgā putrā. Kārtīgas brokastis daudziem asociējas ar putru. Taču dažkārt mēs paši mēdzam galīgi saputroties un tad nevajadzētu strēbt karstu. Putras vārīšanu kūrēs mākslas kuratore Maija Rudovska, sarunājoties par sarunu kultūru.
    • Kafija un cigaretes. Brokastis mēdz būt ļoti dažādas – ir cilvēki, kuriem tās sastāv tikai no kafijas un cigaretēm. Ja līdzās gadās interesants sarunu biedrs, brokastis var izvērsties pavisam smeķīgas. Dzers kafiju, smēķēs un sarunāsies par tādām tēmām kā veselīgs/neveselīgs dzīvesveids, veselīga/neveselīga demokrātija filozofs Ģirts Jankovskis.

12.30-15.00 Foruma teātris

Interaktīva nodarbība par labākas nākotnes veidošanu. Dalībnieki uz vietas iestudēs teātra etīdes, caur kurām risinās sabiedrībā aktuālas problēmas. Jebkurš skatītājs var iesaistīties, ja redz veidu, kā problēmu atrisināt veiksmīgāk.

Nodarbības vadītāja: Agnese Lapsiņa

13.00-20.15 Festivāla Zaļais kurss

Sarunas un darbnīcas, kas veltītas vides aizsardzības tēmai – dzīve bez liekiem atkritumiem, vietējo resursu izmantošana, jaunu lietu radīšana no otreiz-izmantotiem materiāliem.

13.00-14.30 Mūsu sapnis: pasaule bez atkritumiem. Zero Waste jeb bezatkritumu kustība ir izvirzījusi ambiciozu mērķi: dzīvot dzīvi, neradot liekus atkritumus. Reti kurš spēj sekot principam “visu vai neko”, taču mēs katrs varam ieviest kādu jaunu paradumu, lai tuvotos šim mērķim. Uz sarunu aicina un ar pieredzi dalīsies Liene Kņaze no kustības “Zero Waste Latvia”

14.45-16.15 Krekla otrā dzīve. Maisiņu izgatavošanas no veciem T-krekliem un to apgleznošana. Pēc darbnīcas krekli, kas būs pārdzimuši maisiņos, savu otro dzīvi varēs uzsākt ar dalību konkursā “Demokrātiskākais maisiņš Kuldīgā”. Darbnīcas dalībniekus aicinām ņemt līdzi pašiem savus, pārdzimšanai gatavus T-kreklus. Darbnīcu vadīs Liene Kņaze.

14.45-16.15 Skaistuma dzimšana no porcelāna lauskām. Rotu darbnīca no otrreiz-izmantotiem materiāliem, ko vadīs kuldīdzniece Inga Spēkaine.

17.00-18.30 Demokrātijas zaļā bāka. Saruna par vietējiem resursiem, vietējās kopienas lomu un zaļo pārmaiņu ceļu uz ilgtspēju. Sarunu vadīs Katrīna Idū, SIA “LLF sadarbnīca” valdes locekle

18.45-20.15 Mākslinieces Kristīnes Abikas meistarklase neglancēto priekšmetu estētikā. Kādam tas ir tikai vecs, nederīgs dzelzis, ko nodot metāllūžņos, citam – īsts skaistuma iemiesojums, kuru tikai nepieciešams izcelt no atkritumu kalna un iedot jaunu, neglancētu spozmi. Kopā parakāsimies vecā metālceha apslēptajos dārgumos un radīsim mākslu. Priekšzināšanas metāla apstrādē nav nepieciešamas.

Zaļā kursa programmu piedāvā “Europe Direct Kuldīga”, “Kuldīgas Senioru skola”, “Zero Waste Latvia”, “Latvijas Lauku forums”.

13.30-19.30 NVO tirgus

Pie improvizētiem tirgus galdiņiem NVO (biedrības un nodibinājumi) tirgos idejas, kuras tām svarīgas un kurām tās vēlētos pievērst lielāku sabiedrības uzmanību. Tirgošanās notiks vairākās sesijās, kuru programma tiks publiskota īsi pirms Festivāla.

15.15-16.45 Eiropas ideju simpozijs

Antīkajā Grieķijā pēc svētku mielastiem mēdza notikt simpoziji, kuros neformālā gaisotnē tika dzemdinātas visdažādākās idejas. Mūsdienās tie pazīstami no Platona dialoga “Dzīres”, kurā varam gūt priekšstatu par simpozija norisi – vispirms kāds uzstājas ar ievada runu, kurā dalās ar savu problēmas redzējumu un skaidrojumu, pēc tam pārējie dalībnieki to papildina ar savu skatījumu. “Eiropas ideju simpozijs” savā būtībā saglabās šo Eiropas seno tradīciju – nepieciešamību ideju dzimšanai atrast kopesamību – satikties laikā un telpā.

Simpozija vadītājs: Ģirts Jankovskis

18.45-20.15 Demokrātijas rīka kapināšanas turnīrs

Kapināt: sist ar āmuru, lai iztaisnotu, padarītu plānāku, asāku (parasti izkapti).
Festivāla dalībnieki būs aicināti iesaistīties turnīrā, lai kārtīgi izkapinātu savus demokrātijas rīkus. Paredzētas septiņas tūres ar tautas vaimanāšanu pauzēs. Aktivitāte balstīta stingrās etno saknēs un būs piemērota īstiem demokrātiem.

Turnīra vadītāja: Ina Celitāne

20.30-22.00 Festivāla noslēgums: Lielā tautu staigāšana

Ja Festivāla laikā vēl nebūs radusies sajūta, ka esam kārtīgi iepazinušies un izrunājušies, tad Festivāla noslēgumā būs pēdējā iespēja to izdarīt, piedaloties Lielajā tautu staigāšanā. 

22.00-24.00 Nestrukturēta, demokrātiska kopābūšana

 

Ieeja Festivālā ir bez maksas, uzrādot Covid-19 sertifikātu (vakcinētām vai pārslimojušām personām).

Festivālu rīko biedrība “Kurzemes NVO centrs”

Festivālu atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds un Kultūras ministrija no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, Kuldīgas novada pašvaldība, Jelgavas Tipogrāfija, Gētes institūts Rīgā, Kuldīgas Jauniešu māja.