2014: Ieraugi, kas Tev blakus

Mākslu attīstības biedrības ”Ilizanna” projekts ”Ieraugi, kas Tev blakus” tika īstenots no 2014. gada 1. septembra līdz 2014.gada 1. novembrim, Saldus novadā, Saldū – ”Kapelleru namā”.

ilizanna augsaProjekta mērķis: aktualizēt mazākumtautību NVO pilsonisko līdzdalību Saldus un Brocēnu novados aktīvai starpkultūru dialoga veidošanai un etnisko minoritāšu kultūras un folkloras izpratnei iedzīvotāju vidū.

Projekta ietvaros tika īstenotas 6 galvenās aktivitātes – sākot ar atklāšanas koncertu, prezentācijas par mazākumtautību kultūru, dokumentālu filmu skatīšanās, kulinārijas darbnīcām, radošajām darbnīcām, koncertu – uzvedumiem, kā arī projekta noslēdzošo koncertu. Projekts ietvēris daudz dažādu kultūras pasākumu, koncertu un radošu darbošanos.

 

ilizanna atklasanaProjekta atklāšanas koncerts „Kak narod u varot sabirajetsa” norisinājās 5.septembrī un tajā uzstājās krievu folklor-etnogrāfiskais ansamblis „Jarilo” (Liepāja), starptautisko un Latvijas folkloras festivālu dalībnieki, „pro-golosovoje” dziedāšanas meistarklase. Skatītāji tiek iepazīstināti ar jēdzienu „pro golosovoje”peņije, ļoti senām krievu dziesmām, kuras folkloras grupas dalībnieces apgūt brauc mācīties uz Krieviju. Skatītāji tika iesaistīti rotaļās un dziedāšanā.

Interesanti: koncertu apmeklē 29 skatītāji

ilizanna lekcijaPasākums ”Brīnumi Tev blakus – tikai pamani tos!” norisinājās 12. septembrī. Pasākuma laikā viesojās vieslektore Irina Vinnika ar prezentāciju „Mazākumtautības Latvijā”. Prezentācijā I.Vinnika iepazīstināja ar vairāku gadu garumā tapušu pētījumu par mazākumtautību skaitu mūsu valstī, tradīciju īpatnībām, vienojošo, atšķirīgo, kā arī tika vērota dokumentālā filma „Dzintara zemes dārgumi”. Notika diskusijas pie tējas tases par tēmu „Mazākumtautības mums blakus” kopā ar Saldus novada dome deputāti Ilzi Kļavu.

Interesanti: ieradās tikai viena Saldus novada pašvaldības deputāte Ilze Kļava, kura arī vadīja diskusijas. Pasākumu apmeklē 23 cilvēki. 

ilizanna kulinarijaPasākuma ”Brīnumi Tev blakus – tikai pamani tos!” otrais pasākums norisinājās jau 19.septembrī, kura ietvaros notika kulinārijas darbnīca, kurā  tika pagatavota pīrāgu mīkla, kāpostu pildījums un izcepti kāpostu pīrāgi. Pēc tam kopīgi tika skatīta dokumentālā filma ”Hraņiteļi” ar cienāšanos pie ”Saldus krievu kopienas” klātā galda krievu kultūras tradīciju stilā. Uz galda bija atrodami bubļiki, bankas, sausiņi, priaņiki, ievārījumi un patvārī gatavota tēja. Visiem bija iespēja iepazīties ar krievu tautas tēja dzeršanas tradīcijām un folkloru.

Interesanti:  pasākumu apmeklēja 31 cilvēks.

ilizanna darbnicasRadošās darbnīcas ”Ne tikai latvieši prot!”.  norisinājās 26. septembrī, kurās bija iespējams apgūt latviešu un krievu tautas tradicionālos rokdarbus : lentīšu izšūšanu, groziņu pīšanu, filcēšanu, maružiņu magnētu pagatavošanu, tetovēšanu, cimdu rakstu zīmēšanu, lellīšu gatavošanu. Projektā paredzētā pērļošanas  darbnīca tika aizstāta ar 3D kartiņas „Zelta zivtiņa” darināšanu. Notika arī neplānotā darbnīca – zirgs, kuras iniciatori bija biedrība „Živica”.

Interesanti: šis bija visvairāk apmeklētais pasākums projekta laikā – 55 cilvēki. Apmeklētājinlielākoties bijuši bērni un jaunieši.

ilizanna uzvedumsInteraktīvs koncerts „Mi za čajem ņe skučajem” notika 3. oktobrī. Biedrība „Živica” bija sagatavojusi koncertu – uzvedumu, kura laikā publika tika iesaistīta krievu tautas pasakas dramatizēšanā. Koncertā atskaņoja krievu mūsdienu dziesmas, dzeju. Skatītāji tika iesaistīti spēlēs. Uzstājās krievu tautības bērni, kurus biedrība „Živica” iesaista visās savās aktivitātēs.

Interesanti: pasākumu apmeklētāja 40 cilvēki.

 

ilizanna noslegumsNoslēguma koncerts „Slavjanskije napevi” un ceļojošās fotoizstādes „Atver acis un ieraugi, kas Tev blakus!” atklāšanas pasākums notika 17.oktobrī, kurā notika „Saldus krievu kopienas” sagatavots koncerts bajāna pavadībā, tika iesaistīti arī viesmākslinieki no Rīgas. Programmā – krievu tautas dziesmas, mūsdienu dziesmas, dzejas lasījumi. Izstādē  bija apskatāmas 20 fotogrāfijas, kas tapušas projekta laikā, apmeklētāju atsauksmju lapa, biedrības „Živica” sacerēts dzejolis par projektā piedzīvoto.

Interesanti:  izstāde ar grāmatām, filmām  ceļo pa Saldus un Brocēnu novada skolām, bibliotēkām vai kultūras namiem.

Organizatori vēsta, ka īstenotā prijekta ietvaros izveidojusies lieliska sadarbība ar biedrību ”Živica”, kura nolēmusi īrēt telpas savai darbībai ”Kapelleru namā”. Projekts pēc organizatoru domām ir izdevies veiksmīgs un sasniedzis sākumā izvirzīto mērķi.

Projekta publikācijas pieejamas arī:
www.saldus.lv ŠEIT

Mākslu attīstības biedrības ”Ilizanna” projekts ”Ieraugi, kas Tev blakus” tika īstenots ar LR Kultūras ministrijas un Kurzemes NVO atbalsta centra atbalstu.
IesaistiesKurzeme publ logo