Atskats uz Sociālās uzņēmējdarbības forumu 2018

SocUzForums16. maijā notika 9. Sociālās uzņēmējdarbības forums, kurā piedalījās arī biedrības “Kurzemes NVO atbalsta centrs” pārstāve un sociālās uzņēmējdarbības vēstniece Kurzemē Elīna Immere. Šogad foruma tēma bija investīcijas, jo nauda ir kā uzņēmuma degviela jeb viens no svarīgākajiem uzņēmējdarbības dzinuliem.

Kā foruma ievadā vēstīja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja Madara Ūlande, arī sociāliem uzņēmumiem nauda nav kruķis, ar ko aizklibot līdz galam, vai glābšanas riņķis, ar ko izpeldēt krastā, bet gan tramplīns, ar ko ielekt jaunos augstumos. Madara atzina,ka, lai arī par naudu visbiežāk civēki runā izvairīgi, uzņēmējam nauda ir jāpatīk, tā ir jāgrib.

Foruma gaitā vairāki runātāji no uzņēmēju un investoru vides atklāja, kādi finansējuma veidi ir pieejami uzņēmējiem un kādas priekšrocības naudas apgūšanā ir sociāliem uzņēmumiem, kā arī no kādām kļūdmām fiansējuma pisaistē izvairīties. Vērtīgu informāciju dalībniekiem sniedza sociālā uzņēmuma BlindArt dibinātājs Andrs Hermanis, stāstot par uzņēmuma neveiksmēm, kas lika secināt, ka meklējot naudu nepareizajā vietā, līdz ar to saņemot atteikumu, nevajag padoties, bet gan skatīties citā virzienā. Andrs norādīja, ka, ja sociālais uzņēmums plāno pretendēt uz Altum grantu vai jebkuru citu finansējumu, ir vēlams piesaistīt labu finansistu un paredzēt neparedzamos izdevumu. BlindArt bija pirmais uzņēmums, kas pagājušā gada nogalē saņēma Altum sociālās uzņēmējdarbības grantu.

Foruma otrajā daļā notika sociālās uzņēmējdarbības ideju prezentāciju konkurss, kurā 5 ideju autori: Puordare (no latgaļu val.-pārstrāde), Your Move, Laboratorium, Visi var un OWA sacentās par 1000 EUR stipendiju no labdarības veikala “Otrā Elpa”. Pēc skatītāju balsojuma, finansējumu ieguva sociālais uzņēmums OWA. Taču E.Immeres uzmanību vairāk pievērsa Laboratorium prezentācija, kurā uzņēmuma pārstāvis izteica mērķi nākotnē viedot filiāles arī citās Latvijas pilsētās, tādēļ KNVOAC pārstāve cer, ka Kurzemē ir kāds ķīmijas un fizikas entuziasts, kurš labprāt izveidotu ko līdzīgu kādā no Kurzemes pilsētām.

Sociālās uzņēmējdarbības vide Latvijā nav viendabīga, ar to nodarbojas gan biedrības un nodibinājumi, gan fiziskas personas, gan komercsabiedrības, tādēļ katram ir iespēja izvēlēties ne tikai jomu, kurā darboties, bet arī kādu līmeni sasniegt, cik tālu iet, kāds ir lielais mērķis, kas ir viens no svarīgākajiem kritērijiem finansējuma avota izvēlē. Forumā tikās dažādi sociālās uzņēmējdarbības vides pārstāvji, kuru kopīgs mērķis ir veidot un veicināt sociālo uzņēmumu attīstību un ietekmes ieguldījumu kultūru Latvijā.

 

SIF vnk

 

Kurzemes NVO atbalsta centra darbību un dalību Sociālās uzņēmējdarbības forumā finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem projekta “Atbalsts Kurzemes NVO 2018” ietvaros.