Aktualizēta NVO nozīmīgā loma krīzes situāciju risināšanā Dienvidkurzemes novadā
Vakara, 29. aprīlī Dienvidkurzemes novada aktīvie iedzīvotāji un NVO pārstāvji tikās pasākumā “Krīzes situācijas pamati. Sarunas, mācības, kontaktu un pieredzes apmaiņa”.

Kopā ar biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” direktori Inesi Vaivari praktizējām- izspēlējām krīzes situācijas risinājumus dažādos aspektos. Četras komandas modelēja krīzes situācijas risinājumus un prezentēja pārējiem.
Daži secinājumi:
- risinot krīzes situācijas, svarīgi zināt, ko kurš dara, kura ir stiprā puse;
- krīzes situācijas modelēšana palīdz sagatavoties nezināmajam un vajadzīgajā brīdī būt noturīgiem, rīcībspējīgiem;
- krīzes situācijās var nebūt nepieciešamo resursu, tāpēc gatavojoties jādomā no skatu punkta- ko darīsim, ja nebūs pieejami kādi noteikti resursi;
- svarīgi apzināt, kādi resursi ir pieejami katram un NVO
- lai saņemtu operatīvu informāciju, lejuplādē telefonā lietotni “112 Latvija”.
Inese Vaivare stāstīja ne tikai par dažādām krīzēm, kas var mūs skart, personīgās noturības nozīmi, bet arī par NVO lomu krīzes situāciju risināšanā.
Piemēram NVO varētu nodrošināt:
- iedzīvotāju izmitināšanu, transportēšanu, pārtikas un pirmās nepieciešamības preču piegādi;
- sabiedriskās kārtības nodrošināšanu;
- specifiska atbalsta sniegšanu;
- rūpes par mājdzīvniekiem u.c I.Vaivares prezentācija.
Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas 1.daļas komandieris majors Jāni Pošeiko deva ieskatu par to, kas ir civilās aizsardzības plāni, kā rīkoties reālu apdraudējumu gadījumā, kā notiek sabiedrības un glābēju sadarbība.

Viņa prezentācijā bija uzskaitītas idejas, NVO iesaistes formām, ko vērts iedzīvināt pašvaldībās:
- slēgt sadarbības līgumus ar pašvaldību par noteiktu uzdevumu veikšanu krīzes situācijās;
- jāiekļauj NVO pašvaldību civilās aizsardzības plānos;
- jāiesaista NVO mācībās un treniņos;
- jāveido informācijas un komunikācijas tīkli;
- jāveido granti kapacitātes stiprināšanai civilās aizsardzības mācībām, ekipējuma iegādei.
Ar reālu pieredzi, sadarbību ar pašvaldību un līdzcilvēkiem dalījās biedrības “Tabitas sirds” vadītāja Kristīne Vidzeniece. Biedrība ar 120 brīvprātīgo komandu sniegusi atbalstu apmēram 3000 Ukrainas bēgļiem, un mobilizēja spēkus COVID-19 krīzes laikā, sniedzot atbalstu, cilvēkiem trūkumā.
Aicinot iedzīvotājus domāt par civilās aizsardzības jautājumiem un iniciatīvu idejām, Dienvidkurzemes novada pašvaldības Attīstības un uzņēmējdarbības daļas speciāliste Egita Bublauska, iepazīstināja ar līdzdalības aktualitātēm novadā.
Pasākumu atklāja un diskusijās piedalījās pašvaldības priekšsēdētājs Aivars Priedols un deputāts, Dienvidkurzemes brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vadītājs Andris Jefimovs.
Pasākumu organizē Dienvidkurzemes novada pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Kurzemes NVO centrs”, finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.