Liela interese par skolu atbalsta biedrību un fondu veidošanu
1.novembrī Kurzemes NVO atbalsta centrā Talsos pulcējās izglītības iestāžu un skolu vecāku pārstāvji, lai uzzinātu un dalītos pieredzē par skolu atbalsta biedrību darbu.
Latvijā šādas skolu atbalsta nevalstiskās organizācijas veiksmīgi darbojas jau no deviņdesmito gadu vidus. Atbalsta biedrību un fondu darbība paver ļoti plašas iespējas izglītības iestāžu darba pilnveidošanai. Galvenais to darbības mērķis ir papildus finansējuma piesaiste izglītības iestādēm, kas dod iespēju uzlabot mācību procesu, pilnveidot skolēnu brīvā laika pavadīšanas iespējas un īstenot Eiropas Savienības projektus.
Seminārā tā dalībnieki uzzināja par atbalsta organizāciju – biedrības vai fonda veidošanas un darbības atsķirībām, sabiedriskā labuma organizācijas priekšrocībām un citus, ar nevalstisko organizāciju darbību saistītus jautājumus, lai varētu izvēlēties piemērotāko skolas atbalsta veidu.
Par šādu biedrību prakstisko darba pieredzi pastāstīja Talsu novada Sabiles vidusskolas atbalsta biedrības pārstāves Dace Groskopa un Inese Dragūne un pirmskolas izglītības iestādes ”Ķipars” vecāku atbalsta biedrības „Ķipars” pārstāves Inese Akmene un Sarmīte Bukava.
Sabiles vidusskolas atbalsta biedrība „Skola visiem” darbojas no 2007. gada un, lai gan tās sastāvā ir tikai pieci biedri, piesaistot dažādu fondu finansējumu , tā ir realizējusi vairākus skolai nozimīgus projektus:
2008. gadā Radošās darbnīcas „Mēs un čigāni” (Sabiedrības integrācijas lietu ministrijas sekretariāts)
2009.gadā Meistarklases “Čigāni (romi) un mēs vienotā kultūrvidē Sabilē, (Tieslietu ministrija, valsts programma “Čigāni (romi) Latvijā “(2007. – 2011.gadam
2010.gadā Radošā konference “Čigānu (romu) etniskā identitāte un tās saglabāšanaSabiles, kultūrvidē”, (Tieslietu ministrija, valsts programma “Starpkultūru dialoga attīstība 2010”, LSIF)
2010.g adā Jauniešu apmaiņa “Pastalas &Babuette: let’s celebrate together”, (Jaunatne darbībā, Jauniešu apmaiņas)
2010., 2011.gadā Sabiles vidusskolas aktu zāle – saieta vieta skolēniem un novada iedzīvotājiem ,(ELFLA).
Savukārt pirmskolas izglītības iestādes „Ķipars” vecāku atbalsta biedrība „Ķipars”, realizējot projektu “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” (ELFLA), ir izveidojusi vietu, kur pulcēties bērniem un vecākiem , organizējot : informatīva rakstura sanāksmes bērnu vecākiem; jauno pedagogu un interesentu iepazīstināšana ar Marte Meo metodi; vecāku un interesentu tikšanās ar speciālistiem (logopēdu, sporta skolotāju, mūzikas skolotāju u.c.);radošās pēcpusdienas;pieredzes apmaiņas pasākumus un bērnu rotaļnodarbības.
Kā atzina pirmskolas izglītības iestādes „Ķipars” vecāku atbalsta biedrības „Ķipars” pārstāve Inese Akmene:”Galvenais pašiem būt aktīviem un iesaistīties biedrības darbā. Ja paši neko nedarīsim, tad arī nekas nemainīsies.”
Ceram, ka dalībnieku atsaucība, interese, diskusijas un iedvesmojošie piemēri par šādu atbalsta biedrību un fondu darbību, jau tuvākajā laikā mudinās izveidot vēl kādu Talsu novada izglītības iestādes darbības atbalsta nevalstisko organizāciju