Liepājas Diabēta biedrības aktivitātēs 2011. gadā iesaistās vairāk nekā 1000 liepājnieku
2011. gadā Liepājas Diabēta biedrība (LDB) sadarbībā ar Liepājas pilsētas domes Veselības daļu īstenojusi vērienīgu projektu „Sabiedriski aktīva dzīvesveida veicināšana, izglītojot sabiedrību par veselīgu dzīvesveidu iesaistot seniorus un cukura diabēta pacientus sabiedriskajos procesos”, projekta aktivitātēs iesaistot vairāk nekā 1000 iedzīvotāju.
Projekta ietvaros liepājnieki, kā arī citi tuvējās apkārtnes iedzīvotāji varēja saņemt konsultācijas par diabētu saistītiem jautājumiem, bezmaksas analīzes, kā arī agrīno diagnostiku. Tikušas organizētas informatīvās dienas, apmācību lekcijas, popularizēta nūjošana, kā arī ņemta aktīva dalība Liepājas Veselības nedēļā. Visas aktivitātes finansēja Šveices Konfederācija no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai, kā arī ar līdzfinansējumu piedalījās Liepājas pilsētas dome.
Ļoti noderīga aktivitāte, kuru privāti biedrības pārstāvji nevarētu atļauties, bet, pateicoties projekta finansējumam, tika īstenota, ir Liepājas Diabēta biedrības biedru piecu dienu apmācība Diabetaloģijas apmācību nodaļā KRC „Jaunķemeri”. Šādu padziļināto kursu varēja iziet 18 LDB biedri. Jefīnija Rjabīkina, kurai ir otrā tipa cukura diabēts jau 8 gadus, pēc kursa iziešanas atzina, ka gan ārstu, gan personāla attieksme bijusi ļoti ieinteresēta un rūpīga, bet piedāvāto procedūru klāsts ļoti plašs.
„Man visvairāk patika iespēja apmeklēt dažādās procedūras. Es izmēģināju bromvannu, kā arī dūņu vannu. Vienīgi, lai pilnvērtīgi sajustu šo procedūru iedarbību, vajadzētu tās apmeklēt biežāk – šī projekta ietvaros guvu tikai ieskatu medicīnas iespējās. Ļoti gribētos, lai valsts nāk pretī diabēta pacientiem un sedz kaut daļu no šādu ārstēšanās kursu izdevumiem.”
Biedrības iniciatīva ir arī Liepājas ikgadējās Veselības nedēļas aktivitāšu organizēšana un īstenošana, kas saistītas ar izbraukuma analīžu veikšanu pilsētas vidē jebkuram interesentam. Šogad biedrības aktīvisti un medmāsas 6 pilsētas vietās bez maksas noteica iedzīvotājiem cukura un holestarīna līmeni asinīs, veicot aptuveni 500 analīžu. Aptuveni 20% gadījumos tika konstatēts paaugstināts cukura un 30% gadījumos holestarīna līmenis. Kā norāda LDB vadītāja Ritma Maļinovska , salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, paaugstināto rādījumu skaits analīzēs ir audzis.
Tāpat projekta ietvaros liepājniekiem popularizēta nūjošanas aktivitāte – no aprīļa līdz maijam divas reizes mēnesī sertificēta nūjošanas instruktora vadībā jebkurš interesents varēja piedalīties nodarbībā, kā arī tās laikā saņemt bezmaksas inventāru. Deviņi Liepājas Diabēta biedrības pārstāvji nūjošanas disciplīnā piedalījās arī šī gada Liepājas pusmaratonā, veicot 7 km garu trasi.
Ļoti plaši apmeklētas bijušas biedrības organizētās informatīvās dienas diabēta pacientiem, to tuviniekiem, kā arī jebkuram interesentam. Informatīvo dienu laikā ar izglītojošām lekcijām uzstājās diabetoloģijas speciālisti, apmeklētāji bez maksas varēja saņemt cukura un holesterīna analīzes, bet pēdējā informatīvajā dienā noteikt arī ķermeņa masas indeksu un izmērīt kaulu blīvumu. Tāpat bija pieejami bezmaksas informatīvie materiāli par diabētu, komplikāciju profilaksi, apmācību un diabēta kontroli. Interesenti varēja iegādāties cukura aizvietotāju Stēvija, eko produktus un izdevniecības Zvaigzne ABC grāmatas.
Kā pieradījis aizvadītais gads, iedzīvotāju vidū samērā augsta interese bijusi arī par iespēju apmeklēt LDB konsultatīvo kabinetu, tikties ar ārstiem – speciālistiem, piedalīties izglītojošās un praktiskās nodarbībās. Piemēram, iespēju saņemt ārsta – oftalmologa konsultāciju vien, izmantojuši 87 iedzīvotāji.
Liepājas Diabēta biedrība jau no 1992. gada nenogurstoši sniedz brīvprātīgi konsultatīvo palīdzību gan pacientiem, gan interesentiem. Diabēta pacientu apmācība un zināšanu pilnveidošana ir nepieciešama visu mūžu, jo cukura diabēts ir hroniska slimība, kura nav izārstējama. Biedrības aktivitātes veidotas tā, lai no tām būtu labums lielākajai sabiedrības daļai, jo ievērojot pareizu dzīves stilu, ir iespējams sekmīgi sadzīvot ar šo slimību un lai to paveiktu ir nepieciešama regulāra izglītošana- kompetentu speciālistu konsultācijas, veikt regulāras pārbaudes, kā arī liela loma ir līdzcilvēku (ģimenes locekļu, domubiedru atbalsts).
Informāciju sagatavoja
Inese Siliņa
Projekta publicitātes eksperte
m. 29811722