Pa poļu pēdām Latgalē

Liepājas Poļu biedrība VANDA pēc divu gadu ilgas pauzes šā gada maijā realizēja Polijas vēstniecības Rīgā atbalstītu projektu „Pa poļu pēdām Latgalē”/”Śladami Polaków w Latgalii”/.

Projekta mērķis bija iepazīties ar poļu bagāto, nozīmīgo un daudzveidīgo kultūras mantojumu, ar ko lepojas pilsētas Latgalē. Pēc tik ilga laika cilvēkiem, no vienas Latvijas robežas līdz otrai, bija svarīgi satikties savas poliskās apziņas stiprināšanai, jaunu kontaktu izveidei un pieredzes apmaiņai. Jaunu, iespējams, kopīgu projektu izstrādei nākotnē.

Pirmā pietura bija Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas Romas katoļu baznīca. Svētnīcā sānu altārī atrodas Dievmātes Brīnumdarītājas – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes svētbilde. Apskatījām arī zem baznīcas esošās velvētās telpas ar seniem apbedījumiem un stallī no jauna izveidoto baznīcas kafejnīcu.

 

Tālāk jau ceļš veda uz Jēkabpili, kur mūs draudzīgi uzņēma Latvijas poļu savienības Jēkabpils nodaļā “RODACY”. Priecīga un gaidīta tikšanās ar savējiem – poliskās apziņas stiprinājums. Notika dalīšanās pieredzē un iespējamo nākotnes projektu apspriešana. Protams, ka kopīgas dziesmas un jaunu draugu kontaktu veidošana. Biedrībai labs atbalsts no savas pilsētas pašvaldības, un tas NVO darbā ir svarīgi. Pilsētas apskate uzsvēra polisko devumu tās attīstībā, kas saglabājusies līdz mūsu dienām.

 

 

Par mājvietu izvēlējāmies atpūtas māju “Sprīdīši” ārpus pilsētas, kur baudījām fantastisku, saules pielietu un putnu dziesmām piepildītu jaunas dienas sākumu, kāds Liepājā nav iespējams. Vilināt vilināja zaļās, gaiļpiešiem pielietās, pļavas.

Krāslava, un diena, kā poļiem pieņemts, iesākās ar dievkalpojumu Svētā Ludvika Romas katoļu baznīcā. Pēc svētās mises tikām pagodināti ar rūpīgu baznīcas un zem tās atrodošos grāfu Plateru dzimtas kapeņu apskati. Kā jau mazpilsētā, cilvēki zināja par mūsu ierašanos, un tas priecēja.

 

Par ļoti skaistu un priecīgu izvērtās tikšanās ar tautiešiem Latvijas poļu savienības Krāslavas nodaļā “Strumień” pie kopīga galda, dziesmām un dažādiem stāstiem.

Viesojāmies grāfu Plateru vārdā nosauktajā poļu skolā. Pilsētas apskate bija bezgala interesanta un mums, kurzemniekiem, ļoti saistoša. Tik bezgala bagāts tur ir poļu kultūras mantojums, ka vienā dienā to grūti aptvert. Ar bezgalīgu mīlestību pilsētu izrādīja un informāciju sniedza biedrības vadītājs Jāzeps Dubkevičs. Brīnišķīgi iespaidi!

Šoreiz par mājvietu bijām izvēlējušies viesu māju Ezerkalns netālu no pilsētas. Lieliska atpūta! Mājupceļā apskatījām Skaistā Latvijas dziļāko ezeru Dridzis, kura dziļums virs 63 metriem, paviesojāmies pie leģendām apvītā ezera Čertoks un brīnumu meklējumos ielūkojāmies autorleļļu galerijā VLADLENA Preiļos.

Pēc divu gadu ierobežojumiem, cilvēcisko saišu un pašapziņas stiprināšana, un poļu sabiedrības saliedēšana no vienas Latvijas robežas līdz otrai, pāri visai valstij. Tas bija to vērts! Tik daudz iespaidu, bet pāri visam – cilvēku draudzīgā attieksme vienam pret otru, neatkarīgi no izcelsmes un valodas. Mūs visus vieno mūsu mājas Latvija.

 

Informāciju sagatavoja: Rita Rozentāle, Liepājas Poļu biedrības VANDA vadītāja

2022.gada 22.maijā